Americké výnosy odevzdávají část včerejšího růstu ve středních a dlouhých splatnostech. Dolar proti euru oslabil směrem k 1,1300 EURUSD. Procyklické měny bez výraznějšího směru. Z měn regionu je v zisku forint, koruna mírně slabší nad 25,45 za euro.

Co znamená technologie za bitcoinem pro velké banky?

Bitcoin v poslední době poměrně významně roste, nicméně to, co zajímá hlavní světové banky je technologie, která je za touto kryptoměnou skryta. Blockchain je novou rušivou silou v oblasti financí a i hlavní instituce tvrdí, že bitcoin otevírá a za sebou skrývá „něco většího“.

Blockchain v podstatě funguje jako decentralizovaná databáze veřejně dostupných záznamů o každé transakci, která pomocí bitcoinu, resp. v rámci jeho sítě, proběhla. Jakýkoliv uživatel tak má možnost zjistit si, jaká částka náleží té které adrese, takže je zde minimální možnost zneužití. Je to technologie, u které banky cítí, že ji lze využít například v oblasti převodů cenných papírů na burzách. Konsorcium více než 25 bank, v čele s FINTECH společností R3, vytváří rámec pro uplatnění této technologie na trzích.

 

Kolik stojí zákazník pro #FinTech startup? Mike #Tyson spouští svou vlastní #Bitcoin peněženku. Co plánuje #Apple s platbami v iOS? To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech. #FinTechDaily

Posted by Roklen24 on Tuesday, 5 January 2016

 

CNBC uvádí, co o potencionálu technologie blockchain řekly některé z velkých bank.

Goldman Sachs

„Co když bychom vám řekli, že bitcoin jen otevírá něco dalšího… jen přivádí blockchain do centra pozornosti,“ uvedla v prosincové poznámce investiční banka Goldman Sachs a dodala, že by tato technologie mohla „změnit všechno.“ Goldman Sachs také vyjmenovala řadu průmyslových odvětví, které by blockchain mohly používat – ať už jde o hlasovací systémy, registraci vozidel, poplatky, kontroly zbraní či katalogizaci vlastnictví uměleckých děl. „Odstraní se potřeba prostředníka, což snižuje potenciální bezpečnostní obavy, ale také částečně ničí korupční prostředí. Urychluje manuální procesy, které jsou zastaralé a trvají příliš dlouho,“ dodala investiční banka.

JPMorgan

JPMorgan v loňském roce investovala do technologií asi 9 miliard dolarů, zejména s důrazem na blockchain. Daniel Pinto, ředitel korporátní a investiční banky JPMorgan, poznamenal, že finanční gigant zřídil speciální týmy, který se budou zaměřovat na blockchain, ale i další technologické oblasti, jako například robotiku.

 

#Bitcoin může být dobrými penězi. Má k tomu všechny dobré vlastnosti a zejména vzácnost, kterou dokázal jeho autor…

Posted by Roklen24 on Friday, 1 January 2016

Barclays

Barclays v květnu poznamenala, že Bitcoin vytvořil v mnoha ohledech „elegantnější řešení, než jakým současný platební systém je“. V řadě oblastí také dost postrádá.

První velká oblast, kde by technologie kryptoměn mohla dobře fungovat, je oblast bankovních převodů. Převody by se staly levnější a dokonce by se mohly „snížit kapitálové požadavky bank, protože by se značně snížilo riziko protistrany.“ Druhou oblastí využití je oblast směny cenných papírů a třetí oblastí je registrace majetku, což by mohlo pomoci pojistitelům. Další příkladem využití je podle Barclays oblast online hlasování, či řízení dodavatelského řetězce.

UBS

UBS je jednou z nejotevřenějších bank, co se plánů s technologií blockchain týká. Pod názvem „Crypto 2,0“ provádí výzkum této technologie. Švýcarská investiční banka uvedla, že prozkoumala více než 20 možností využití blockchain a inkubuje nejlepší nápady. Jedním z těchto nápadů je využití v oblasti vydávání dluhopisů, výpočtu úroků, kupónových plateb atd. UBS dodává, že v tomto scénáři není třeba zprostředkovatele obchodu. Software by byl specificky konfigurován a automaticky by zpracovával tok informací a peněz mezi vydavatelem a kupujícím.

Deutsche Bank

Deutsche Bank zdůraznila, že přijetí technologie blockchain bude čelit „významným právním a regulačním bariérám“, ale uznala, že by mohla mít vůči bankám masivně „rušivé“ účinky.

Newsletter