Co znamená Velká Británie pro EU?

Předseda Evropské rady Donald Tusk na britské voliče naléhal: „ Zůstaňte s námi. Potřebujeme vás. Společně se s budoucími výzvami vyrovnáme. Zvlášť to bude obtížnější…“ Jedná se o mezinárodně diplomatickou verzi: „Myslete na děti“? Dokonce i notoricky nekompromisní německý ministr financí Wolfgang Schäuble slíbil změnu a v prohlášení říká: „Nebudeme schopni pokračovat tak, jako dříve.“ Proč je Británie pro Evropskou unii tak důležitá?

Za prvé – byl to právě slavný britský vůdce Winston Churchill, který byl jedním z prvních, který v roce 1946 volal po „Spojených státech evropských“.

V současné době se Velká Británie na EU podílí podstatnou měrou – finančně přispěla v roce 2014 do unijního rozpočtu 11,342 miliardami eur. Celkové výdaje EU ve Velké Británii činily v témže roce 6,985 miliardy eur.

Evropská unie není stát

Stranou od eur a centů přidává Velká Británie evropskému projektu další legitimitu a historicky pomohla vyvažovat další dva největší ekonomické a politické hráče – Francii a Německo.

Mnoho liberalizačních úspěchů EU jsou na světě jen díky roli Velké Británie – například při prosazování programu jednotného trhu, při liberalizaci trhu zboží a služeb či rozšíření na 28 zemí, poznamenává Simon Hix, profesor politologie na London School of Economics. „Pokud Spojené království vystoupí, liberálně demokratický projekt Evropy bude marginalizován, protože v EU budou dominovat korporativistické a byrokratické snahy některých francouzských a německých elit a politika rostoucích populistických pravicových hnutí.“

Newsletter