Tlaky na mírně silnější dolar přetrvávají. Neoslabil je ani včerejší Fed či pokles delších tržních sazeb. Vliv na kurz tak patrně má tržní sentiment ve znamení averze k riziku. Rizikově averzní nálada a silnější dolar představují rizika slabších měn regionu. Koruna po včerejším krátkém prolomení 26,00 za euro oslabila nad 26,10 za euro.

Co znamená Velká Británie pro EU?

Předseda Evropské rady Donald Tusk na britské voliče naléhal: „ Zůstaňte s námi. Potřebujeme vás. Společně se s budoucími výzvami vyrovnáme. Zvlášť to bude obtížnější…“ Jedná se o mezinárodně diplomatickou verzi: „Myslete na děti“? Dokonce i notoricky nekompromisní německý ministr financí Wolfgang Schäuble slíbil změnu a v prohlášení říká: „Nebudeme schopni pokračovat tak, jako dříve.“ Proč je Británie pro Evropskou unii tak důležitá?

Za prvé – byl to právě slavný britský vůdce Winston Churchill, který byl jedním z prvních, který v roce 1946 volal po „Spojených státech evropských“.

V současné době se Velká Británie na EU podílí podstatnou měrou – finančně přispěla v roce 2014 do unijního rozpočtu 11,342 miliardami eur. Celkové výdaje EU ve Velké Británii činily v témže roce 6,985 miliardy eur.

Evropská unie není stát

Stranou od eur a centů přidává Velká Británie evropskému projektu další legitimitu a historicky pomohla vyvažovat další dva největší ekonomické a politické hráče – Francii a Německo.

Mnoho liberalizačních úspěchů EU jsou na světě jen díky roli Velké Británie – například při prosazování programu jednotného trhu, při liberalizaci trhu zboží a služeb či rozšíření na 28 zemí, poznamenává Simon Hix, profesor politologie na London School of Economics. „Pokud Spojené království vystoupí, liberálně demokratický projekt Evropy bude marginalizován, protože v EU budou dominovat korporativistické a byrokratické snahy některých francouzských a německých elit a politika rostoucích populistických pravicových hnutí.“

Newsletter