Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Comeback mědi? Rozhodne Čína i Spojené státy

Měď se poslední týdny dostává zpět do hledáčku investorů, kdy zhruba od letošního března předvádí svůj menší comeback v podobě zajímavého růstového trendu. Jen za minulý týden cena mědi vzrostla o 3,3 % a od března pak o rovných 10 %.

Měď dostává podporu poté, co největší obchodník s komoditami, švýcarský Glencore překvapil trhy zvýšením odhadu poptávky po této komoditě pro druhou polovinu letošního roku. Rovněž poslední data ze zámoří ukazují, že ekonomické oživení získává na síle. Někteří investoři také stále věří, že Čína, největší světový spotřebitel zmíněného kovu, odstartuje druhé kolo svých opatření na podporu ekonomiky, která by mohla dále zvýšit poptávku po mědi. Meziročně je cena mědi stále o 7 % níže a to i přes růstový obrat v posledních měsících.

Glencore dává ochutnat akcionářům, odkoupí zpět akcie za miliardu dolarů

Obavy o ekonomické zpomalení v Číně, která tvoří více jak 40 % ze světové poptávky, měly negativní dopad na ceny průmyslových kovů právě v 1Q letošního roku. Ačkoli zástupci čínské vlády provedli první kolo mini-stimulačních balíčků již v průběhu dubna, prozatím investorské publikum svým výsledkem přesvědčili jen minimálně, což ostatně dokázala i poslední data, která byla spíše zklamáním.

Část z těchto obav vzala za své minulý týden, kdy těžař a komoditní obchodník Glencore předpověděl větší poptávku v druhé polovině letošního roku po mědi, a to jak s přispěním Číny, tak západních zemí.

Čínský průmysl, maloobchod i investice v červenci ukazují zvolnění

Měď podpořila i poslední série dat ze zámoří, která ukázala průmyslovou aktivitu na nejvyšší úrovni od dubna 2010. Daří se i realitnímu sektoru, kdy prodeje nových domů rostly 4 měsíce po sobě. Měď je klíčovou surovinou v průmyslu a je tak velmi citlivá na ekonomické výkyvy. Spojené státy jsou druhým největším spotřebitelem zmíněného kovu.

Cena kontraktu na dodávku mědi se srpnovým datem v pátek uzavřela na svém třítýdenním maximu 320 USD za libru.

S očekávaným zpomalením čínského ekonomického růstu, upírají investoři své zraky ke Spojeným státům, kde se očekává růst poptávky v letošním roce o 4,4 %, což je nejrychlejší tempo od roku 2010.

„Dle našeho názoru to budou spíše Spojené státy, jež budou diktovat tempo růstu cen průmyslových kovů, než Čína,“ uvedl Farncois Bourdon, investiční ředitel montrealské společnosti Fiera Capital.

Část investorů přesto věří, že čínské hospodářské zpomalení bude mít větší negativní dopad na poptávku po mědi. Předběžná data týkající se situace v čínském průmyslu za srpen přinesla nečekaně prudký pokles.

„Čína se svou spotřebou kovu zaostává za celkovou produkcí, což má negativní dopad na cenu,“ uvedl Edward Meir, analytik z INTL FCStone. Zbylá část investorské publika vidí v posledních negativních čínských datech větší šanci na odstartování dalšího kola podpůrných ekonomických balíčků ze strany vlády. Letošní cíl Pekingu pro růst HDP je 7,5 procenta.

Newsletter