Considerable time. Fed nemění výhled sazeb, konec QE v říjnu

Americká centrální banka Fed ponechala v platnosti dlouhodobý výhled úrokových sazeb, včetně sousloví „considerable time“, na které se upínala pozornost trhů. Rychlejší růst sazeb proti očekáváním tedy nepřijde. Fed potvrdil, že program odkupů aktiv QE skončí v říjnu, pokud výrazně nepřekvapí nově příchozí data do té doby. Dnešním rozhodnutím Fed QE omezil o 10 miliard dolarů na 15 miliard dolarů měsíčně v souladu s odhady.Akciové indexy odpověděly mírným růstem, když před verdiktem obchodovaly kolem nulové změny. Aktuálně S&P 500 a DJIA +0,3 %, Nasdaq +0,4 % (doplněno 20:55).

Fed ve svých predikcích mírně zvýšil odhady pro hlavní úrokovou sazbu (Fed funds rate) v roce 2015 na 1,23 % z 1,20 %, na 2,55 % z 2,50 % pro rok 2016 a na 3,79 % v roce 2017. Sazba je u nuly od roku 2008.

Pokles nezaměstnanosti i růstu ekonomiky

Fed předpovídá, že míra nezaměstnanosti v americké ekonomice do roku 2017 může klesnout pod úroveň 5 procent. Ve kvartálním výhledu přitom centrální banka počítala s poklesem do koridoru 4,9 až 5,3 procenta. Současnou úrovní je 6,1 procenta.

Fed ale také předpokládá, že růst americké ekonomiky bude do roku 2017 zvolňovat. V roce 2015 má růst zhruba 3% tempem, v roce 2016 pak 2,9% tempem a v roce 2017 Fed předpokládá 2,3 až 2,5 %.

Fedem sledovaný ukazatel inflace PCE Index zůstane v pásmu 2 % či méně po příští tři roky.

„Considerable time“

Fed zopakoval, že úrokové sazby zůstanou nízko od ukončení QE (což nastane v říjnu) po podstatnou dobu („considerable time“). Trh bedlivě sledoval, zda toto sousloví Fed vypustí z rétoriky, což by napovídalo dřívějšímu zvyšování sazeb. Nestalo se. Opačným směrem působí čerstvá data o záporné spotřebitelské inflaci a také Fed uvedl, že inflace se vyvíjí za jeho scénářem.

„Zvýšení sazeb závisí na příchozích datech, nebude nutně navázáno na nějaké datum v kalendáři,“ uvedla šéfka Fedu Janet Yellenová. To je důležité, neb v březnu uvedla, že „considerable time“ znamená zhruba šest měsíců po ukončení QE.

Holubičí vzkaz Fedu. Spotřebitelské ceny v USA klesají

Přesto jestřábí signály

Za jestřábí signál ve směru přísnější měnové politiky lze ale považovat očekávání Fedu, že krátkodobé úrokové sazby do konce roku 2014 vzrostou k úrovni 3,79 procenta. To je číslo citelně vyšší, než s jakým pracovaly tržní odhady před zveřejněním výstupu z FOMC.

Newsletter