Corporate America dnes a před sto lety

Spojené státy byly tradičně považovány za místo, kde kapitalismus není sprosté slovo a kde se velkému byznysu náležitě daří. To sice stále platí, i tak si ale „Corporate America“ prošla za poslední století významnými změnami. Kam se přesunulo jádro amerického podnikání? A jak se proměnilo složení hlavních hráčů? To prozrazuje infografika ze serveru HowMuch.net zpracovaná na základě dat magazínu Forbes.

Posledních sto let byznysu Spojených států lze v zásadě rozdělit na tři hlavní etapy. V raných desetiletích 20. století, v „industriální éře“, vládl americké ekonomice především těžký průmysl. Jak ukazuje infografika, v roce 1917 byla nejhodnotnější americkou firmou společnost U.S. Steel. V první desítce jsme pak našli další dvě ocelářské společnosti (Midvale Steel and Ordinance Company a Bethlehem), jakož i E. I. du Pont de Nemours orientovanou na chemickou výrobu či ropnou společnost Standard Oil.

„Zpět do budoucnosti“. Jak to bylo s Elonem a Teslou?

V „éře hardwaru“ se začaly více prosazovat moderní technologie, které daly prostor inovativním nápadům a také propojení byznysu se zábavou. V roce 1967 byla nejhodnotnější americkou společností International Business Machines (IBM) zaměřená na oblast informačních technologií, druhé místo si pak udržela telekomunikační společnost American Telephone and Telegraph (AT&T). Do top desítky se probojovaly i dvě filmové společnosti (Eastman Kodak a Polaroid) a také automobilka General Motors. Našli bychom tam rovněž i tři ropné společnosti (Gulf Oil, Texaco a již zmiňovaný Standard Oil).

Ve 21. století, kdy je internet pro Američany nepostradatelnou součástí každodenního života, pak vítězí síla myšlenky nad hmotou a přichází „éra platforem“. V roce 2017 patří první čtyři příčky v žebříčku odvětví informačních technologií. Nejdražší americkou firmou je s hodnotou téměř 900 miliard dolarů Apple, za ní pak následuje Alphabet/Google, Amazon a Facebook. V souvislosti s narůstajícím významem finančního sektoru najdeme v desítce nejhodnotnějších amerických firem také dva zástupce tohoto byznysu  (JPMorgan Chase a Wells Fargo).

Sociální média v grafech: O kolik času už vás připravila?

Newsletter