Credit Suisse není Silicon Valley Bank

Zdroj: Depositphotos

Švýcarská centrální banka včera večer vydala společně s regulátorem FINMA prohlášení k tržnímu dění. V něm stojí, že Credit Suisse splňuje všechny kapitálové a likviditní požadavky s ohledem na její systémovou důležitost. Pokud banka požádá, SNB jí dodá dodatečnou likviditu.

Credit Suisse nakonec požádala, a to i přesto, že ukazatele její kapitálové (CET1) a likviditní (LCR) přiměřenosti přesahují požadované minimum. Její portfolio s ohledem na duraci a objem bezrizikových a likvidních aktiv není významné. Navíc je plně zajištěné proti úrokovému riziku.

Zdroj: Credit Suisse
Zdroj: Credit Suisse

I přesto banka preventivně navýší objem likvidity až o 50 miliard franků od centrální banky v rámci kolateralizovaných půjček. Vedle toho nabízí zpětný odkup seniorního dluhu.

Problém Credit Suisse je tak odlišný od SVB. SVB čelila silnému odlivu depozit, který nezvládla pokrýt dostupnou likviditou. Credit Suisse má likvidity dostatek, avšak čelí problému v podobně nedůvěry akcionářů, čemuž se s ohledem na všechny její kauzy a poslední výsledky hospodaření nemůžeme divit. Globální výprodej bankovních titulů tuto náladu navíc ještě zhoršil.

Pro ostatní banky, v rámci eurozóny, USA či UK, by byla problémem expozice u Credit Suisse, z níž by mohly pramenit potenciální ztráty. I proto začaly centrální banky, zmíněna byla ECB či BoE, řešit tyto expozice, aby tak vyhodnotily možné dopady, zejména jejich potenciální plošnost. Pokud by situaci uznaly za riziko finanční stability, bylo by třeba jednat, minimálně s ohledem na plánované zvyšování sazeb. V takových případech by totiž cenová stabilita musela ustoupit finanční. Alespoň na čas.

Předpokládáme, že to se nestane. ECB dnes úrokové sazby zvýší. Pokud ne o avizovaných 50 bodů, sáhne alespoň po 25. Jednání bude zřejmě opět výsledkem kompromisu. Banka stejně tak zmíní připravenost dodat likviditu (cílenými programy), bude-li to potřeba.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, Credit Suisse, SNB, FINMA

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter