Evropské PMI indexy průmyslu a služeb klesly, dokonce více než trh očekával. Euro je i přesto v zisku, což je dáno především oslabujícím dolarem. Risk-on nálada na trzích podporuje rizikové měny, včetně koruny. Kurz zpevňuje směrem k 25,30 za euro.

Credit Suisse oznámila rekordní pokrizovou ztrátu a konec obchodů s komoditami

Švýcarská druhá největší banka Credit Suisse ve druhém čtvrtletí roku propadla do ztráty, jejíž výše je rekordní od krizového roku 2008, kdy došlo k pádu Lehman Brothers. Banka za kvartál prodělala v čistém 700 milionů švýcarských franků poté, co ve srovnatelném období před rokem dosáhla zisku přes miliardu CHF.

Ztráta byla trhem očekávána (konsensus Bloomberg na úrovni 691 mil. CHF) a stojí za ní částka 2,6 mld., jejímž zaplacením banka v květnu dosáhla urovnání sporu s americkými úřady. Podle nich banka pomáhala svým americkým klientům k daňovým únikům.

Ústup od komodit

Podle analytiků a investorů by hospodaření Credit Suisse prospělo výraznější omezení divize investičního bankovnictví a zaměření se na wealth management. Banka dnes oznámila další reorganizaci prvně jmenované divize, z níž vzešel nižší zisk. Konkrétně ukončuje obchodování s komoditami a od kroku si slibuje snížení nákladů o zhruba 75 mil. USD, rizikově vážených aktiv o 2 mld. USD a dále pokles dluhové expozice o 5 mld. USD. Celkem by se reorganizace měla pozitivně promítnout do nákladů v míře 200 mil. dolarů, při poklesu rizikově vážených aktiv o 8 mld. USD a tzv. leverage exposure o 25 mld. USD.

Švýcarské banky v řešení daňových úniků přitvrdily. Některé hrozí blokací účtů

USA se snaží tvrdě postihnout ty banky, které měly americkým občanům pomoci obcházet jejich daňovou povinnost. Za to například UBS zaplatila v roce 2009 pokutu celkem 780 mil. dolarů. Zhruba 12 bank stále podstupuje zdlouhavé vyšetřování.

Credit Suisse ve čtvrtletí v souvislosti se zmíněným urovnáním zaúčtovala odpis 1,6 mld. CHF. Ztrátu oznámila také za čtvrtý kvartál loňského roku a to ve výši 476 mil. CHF po vyrovnání soudního sporu o prodeji hypoték s institucemi Fannie Mae a Freddie Mac.

Credit Suisse je první z řady klíčových evropských bank, která reportuje čísla za 2Q. Příští týden, 29. července ji budou následovat UBS a Deutsche Bank, o den později pak Barclays.

Akcie Credit Suisse od začátku roku oslabily o 4,3 procenta.

Hon USA na evropské banky pokračuje. Pokuty nyní hrozí Commerzbank a Deutsche Bank

Newsletter