Credit Suisse zpět v zisku. Ví, jak na silný frank. Akcie +9 %

Akcie švýcarské banky Credit Suisse dnes rostou o bezmála 9 %, poté co banka oznámila, že se ve čtvrtém čtvrtletí vrátila k zisku, a navíc představila kroky pro posílení kapitálu, včetně rychlejšího prodeje aktiv či možnosti vyplácení dividendy v akciích.

Banka ve čtvrtém čtvrtletí vydělala 921 milionu franků, ve srovnání se ztrátou 476 mil. CHF o rok dříve, kdy výsledky zasáhly vysoké náklady na urovnání právních sporů. Credit Suisse loni zaplatila 2,6 miliardy dolarů na pokutě za napomáhání svým americkým klientům k daňovým únikům.

Prioritou banky je tak nyní další snižování nákladů. Jeho součástí bude letos snížení bonusů a přesun administrativních a dalších prací mimo drahé Švýcarsko. Credit Suisse rovněž očekává zvýšené příjmy z devizových transakcí, protože klienti budou v nynější situaci vyžadovat více kurzového zajišťování. Banka v dnešní zprávě rovněž nastínila, jak se chce vyrovnat se silným kurzem švýcarského franku po zásahu centrální banky.    

Švýcarská centrální banka nečekaně uvolňuje frank a spouští jeho rally     

Švýcarská národní banka SNB se v lednu rozhodla ustoupit od intervencí proti zpevňování franku, což jeho kurz prudce zvýšilo. Stejně jako řada dalších velkých švýcarských společností, má i Credit Suisse aktiva a příjmy v různých měnách, ale hospodaření vede ve švýcarských francích, takže pohyby kurzů dopadají na její výsledky.     

Šéf Credit Suisse Brady Dougan odhadl nepříznivý vliv kurzových změn na zisk na zhruba tři procenta. Tento vliv by podle něj však měla plánovaná opatření plně kompenzovat.         

Credit Suisse prochází nyní restrukturalizací, ve které se podobně jako jiné velké banky snaží najít novou rovnováhu mezi rizikovějšími aktivitami investičního bankovnictví a jistějšími oblastmi podnikání, zejména ve správě majetku bohatých klientů. Řada bank po krizi omezuje rizikové aktivity v obchodování s dluhopisy, devizami a komoditami. 

Newsletter