Crowdfunding 2015: Které projekty bodovaly?

Pro crowdfunding byl rok 2015 dalším rokem růstu. Popularita „donátorských“ crowdfundingových stránek jako je Indiegogo či Kickstarter vytyčila pro získávání finančních prostředků novou cestu a agentura Bloomberg se ohlédla za pěticí kampaní, které v roce 2015 získaly nejvíce peněz právě na těchto serverech. Podívala se také na to, kde jsou tyto projekty dnes.

Pebble Time SmartWatch

Kampaň byla zahájena 24. února, neboli měsíc před tím, než se Apple Watch vyráběly oficiálně. Pebble Time jsou chytré hodinky, pomocí kterých zvládnete vyřídit hovory, e-maily, využít je můžete ale také jako krokoměr či hlídač spánku. Toto zařízení narostlo na Kickstarteru na více než 20 milionů dolarů a podporu mělo od téměř 80 000 jedinců. Hodinky se začaly dodávat 27. května.

Flow Hive

Kampaní číslo 1 na Indiegogu je za rok 2015 Flow Hive. Hledáte nový způsob, jak sklízet svůj vlastní med, aniž byste dostali žihadlo od včely? Zajímá vás více? Kouknete na Indiegogu. Tato kampaň narostla až do výše 12 milionů dolarů.

„This is a f*** ing game changer.“ McAfee objevil crowdfunding

Travel Jacket

Bunda, která má na krku polštář, přenosné nabíječky v kapse a zip, který využijete stylus. Společnost, která za „nejlepší světovou cestovní bundou s 15 funkcemi,“ stojí, se jmenuje BauBax, má zhruba 45 000 podporovatelů a na Kickstarteru získala více než 9 milionů dolarů.

Exploding Kittens

Vysoce strategická koťátky nabitá verze ruské rulety, tato karetní hra měla na Kickstarteru neuvěřitelných 219 382 podporovatelů a celkem získala téměř 9 milionů dolarů. Začala se prodávat v červenci.

Smog, Čína a crowdfunding

Shemue 3

Další z her, tentokrát japonská videohra. Má až 69 tisíc podporovatelů a zaznamenala nárůst na částku 6,3 milionů dolarů. Hra podle posledních informací ještě stále nebyla dodána.

Sondors Electric Bike

S téměř 16 000 příznivci na Indiegogu narostlo elektrické kolo Sondors o více než 6 milionů dolarů. Společnost Malibu jej propaguje jako „světově nejvíce cenově dostupné, všestranné elektrické kolo.“ Váží 55 liber a může cestovat rychlostí až 20 mil za hodinu. Ujede 30 až 50 mil na jedno nabití. Společnost již kola začala dodávat.

Jak souvisí Trabant a crowdfunding? Cestovatel Dan Přibáň

Mystery Science Theater 3000

Tomuto projektu jsme se věnovali v samostatném článku:

Crowdfunding má nový rekord: 6 milionů dolarů pro Mystery Science

Restore King Chapel

Kaple Martina Luthera Kinga v areálu Morehouse College získala více než 5 milionů dolarů na svou rekonstrukci. Těm, kteří darovali více než 25 dolarů, bylo zaručeno, že jejich jméno bude uvedeno v „suovenir rededication program“. Vysoká škola dříve uvedla, že chce rekonstrukci dokončit do ledna 2017.

Jak správně na crowdfunding?

Super Troopers 2

je další pokračování úspěšného filmu z roku 2001. „Dvojka“ vzrostla o 4,5 milionu dolarů a její podporovatelé získávají různé výhody, jako třeba lístky na premiéru.

Con Man

Con Man je nová show, která by měla obsadit bývalé hvězdy oplakávané sci-fi série Firefly. Má téměř 47 tisíc podporovatelů a získala 3 miliony dolarů.

Oslnil Google, Apple i v crowdfundingu. Kdo a čím?

Newsletter