ČSSD chce zdanit banky, energetiky a telekomunikace?

Sociální demokracie před sněmovními volbami zvažuje uvalit speciální daň na vybraná odvětví: bankovnictví, energetiku i telekomunikace. O záměru s odkazem na vládní analýzu píší dnešní LN a upozorňuje Business Monitor24. K tomu chce ČSSD zavedení progresivní daně pro firmy tak, aby malé platily méně a velké více.

Úvahy vycházejí z čerstvé analýzy Úřadu vlády, podle které výnosy zahraničních firem mizí z ČR až 3x rychleji než ve zbytku Evropy. Spojence pro svůj záměr bude ale ČSSD hledat svízelně, píší Lidové noviny.

Většina opatření, která premiérovi Sobotkovi doporučují experti v analýze, může odradit investory, varuje dle listu ministr financí Andrej Babiš. LN dále uvádějí, že sektorová daň nenajde podporu ČNB, která ji i další podoby zvláštní daně z finančních transakcí odmítá.

„Souhlasím, že vedle přitahování zahraničních investic se musíme víc zaměřit na stabilizaci domácího kapitálu. Ale opatření, která doporučují experti pana premiéra, nepovedou ke kýženému výsledku. Většina z nich může investory spíš odradit,“ citují LN Andreje Babiše.

Jeho náměstkyně Alena Schillerová, pokračuje list, sepisuje nový zákon o daních z příjmu, který míří opačným směrem. Chce zrušit co nejvíc výjimek, aby byla norma srozumitelná, nepočítá tedy se soustavou nových sazeb dle toho, jak moc který sektor vytahuje zisky do mateřských zemí nebo kolika lidem dává firma práci.

Babiš představí zákon v září 2017, těsně před volebním kláním. Před ČSSD leží úkol, jak si nenechat téma daní vzít hlavním konkurentem, píše list.

Newsletter