ČSÚ: Důvěra českých spotřebitelů v ekonomiku klesá

Celková důvěra v domácí ekonomiku se v září znovu nepatrně zvýšila a to díky růstu sentimentu podnikatelů. Indikátor jejich důvěry se meziměsíčně zvýšil o 0,9 bodu na 12 b., zatímco u spotřebitelů klesl o 1,5 bodu na -5,8 b. Souhrnný indikátor důvěry se tak ve výsledku ve srovnání se srpnem mírně zvýšil o 0,4 b. na 8,4 b.

Ve srovnání s hodnotami v září 2013 jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší.

Mezi podnikateli se důvěra zvýšila ve stavebnictví, v průmyslu a v obchodě se zvýšila mírně a ve vybraných odvětvích služeb se nezměnila.

Indikátor spotřebitelské důvěry se v září meziměsíčně snížil o 1,5 bodu, ale v meziročním srovnání je vyšší. Ze šetření v září vyplynulo, že se pro příštích dvanáct měsíců spotřebitelé nadále obávají zhoršení celkové ekonomické situace. Obavy z jejich vlastní finanční situace se mírně zvýšily a obavy ze zvýšení nezaměstnanosti znovu vzrostly. V porovnání se srpnem se úmysl spořit zvýšil. Obavy respondentů z růstu cen se v meziměsíčním srovnání nepatrně snížily.

Newsletter