Čtyři útoky v Německu od pátku: Mnichov, Syřané, vlak

Německo od pátku prožilo čtyři ozbrojené útoky. Sousední zemi, kde již od páteční střelby v Mnichově panuje sklíčená atmosféra, o víkendu vystrašil agresivní mladík, který ve vlaku na severu země ohrožoval cestující nožem. V průběhu víkendu jeden Syřan útočil mačetou, druhý uskutečnit sebevražedný atentát.

Útok ve vlaku

Mladík ve vlaku byl podle policie opilý a psychicky rozrušený, skončil proto na psychiatrii, napsal dnes na svém webu deník Rheinische Post. Při činu naštěstí nebyl nikdo zraněn. Incident se stal ve vlaku mezi Hamburkem a Brémami v noci na neděli. Dvaadvacetiletý muž, o jehož původu se média nezmiňují, se během kontroly jízdních dokladů choval agresivně, proto ho průvodčí uzamkl v uzavřeném oddíle. Ve stanici v městečku Sottrum se mu však podařilo utéct a proniknout do sousedního vagonu, kde vytáhl menší kuchyňský nůž, se kterým hrozil cestujícím. Jistou mladou ženu se pokusil bodnout do krku, druhou pak do zad.

Ze soupravy útočník utekl v další stanici, na nástupišti ještě nožem ohrožoval několik dalších lidí. Přivolaná policie po něm následně marně pátrala, o několik hodin později se ale sám policistům přihlásil. Při výslechu vypověděl, že cestujícím skutečně vyhrožoval, ublížit jim ale nechtěl.

Už v pondělí minulého týdne ve vlaku v Bavorsku napadl 17letý Afghánec cestující a pět jich zranil. Při zásahu ho policie zastřelila.

Střelba v Mnichově zanechala devět obětí

V pátek v Mnichově 18letý mladík íránského původu zastřelil devět lidí a několik dalších zranil, nakonec spáchal sebevraždu.

 

Syřanův útok mačetou

Další útok se odehrál v neděli v jihoněmeckém Reutlingenu, kde syrský žadatel o azyl zabil ženu a pět lidí zranil. Muž byl agresivní a měl problémy s drogami a alkoholem, tvrdí podle listu Stuttgarter Zeitung jeden z jeho známých z ubytovny pro žadatele o azyl. Řekl také, že měl vztah s kolegyní z práce, která byla těhotná. Útočníkův spolupracovník uvedl, že obětí byla syřanova přítelkyně z Polska. Policie odmítla intimní svazek potvrdit, uvedla agentura DPA, již dříve ale sdělila, že 21letý vrah se s 45letou obětí očividně znal. Úřadům Syřan nebyl neznámý, v minulosti se dopustil mimo jiné ublížení na zdraví, krádeží či drogových deliktů. Vyšetřování také podle policie poukazuje na mužovy možné psychické problémy.

Útočník se se svou obětí, se kterou pracoval v turecké restauraci s rychlým občerstvením, dostal podle svědků v centru města nedaleko autobusového nádraží do sporu. Během něho na 45letou kolegyni zaútočil mačetou, některá německá média hovoří o noži. Informace se také rozcházejí o délce čepele, různé zdroje uvádí 40 až 80 centimetrů. Žena utrpěla těžká poranění hlavy, kterým podlehla.

Při následném útěku rozbil čelní sklo auta, ve které cestovali muž se ženou. Žena utrpěla řezná zranění, muž šok. Poté v restauraci zaútočil na mladého muže, kterému ve tváři způsobil těžké zranění. V dalším podniku pak několikrát bodal a sekal do stolu. Během útěku zranil ještě dvě další ženy, které skončily v nemocnici.

Útočící Syřan sám utrpěl zranění, protože do něj záměrně autem najel jistý řidič, který jeho řádění viděl. Syřan je nyní na jednotce intenzivní péče. S vyšetřováním činu, který podle policie zřejmě nebyl teroristickým útokem, vypomáhá i město Reutlingen. To k tomu účelu zřídilo zvláštní štáb.

Další Syřan odpálil nálož

O několik hodin později jiný Syřan, kterému Německu odmítlo udělit azyl, odpálil v bavorském Ansbachu nálož. Při explozi sám zahynul a 12 lidí utrpělo zranění. Bavorský zemský ministr vnitra Joachim Herrmann uvedl, že zatím nejsou důkazy pro útočníkovo spojení s teroristickým hnutím Islámský stát. Šlo o čtvrtý útok v Německu za poslední týden, i když každý má odlišné pozadí.

Muž se odpálil v neděli kolem 22:00 SELČ v historickém centru čtyřicetitisícového města, které leží západně od Norimberka. Krátce předtím se podle svědků neúspěšně zkoušel dostat na hudební festival Ansbach Open. Když se mu to nepovedlo, vyvolal explozi nedaleko vstupu na festival. Výbušninu měl v batohu a podle ministra se snažil napáchat co největší škody, neboť k ní přidal mnoho ostrých částí kovu.

„Musíme vycházet z toho, že toto nebyla jen obyčejná sebevražda, neboť chtěl zřejmě zabít co nejvíce lidí,“ vysvětlil Herrmann. „Můj osobní odhad, který bohužel považuji za velmi pravděpodobný, je, že toto byl skutečný islamistický sebevražedný útok,“ řekl agentuře DPA.

Muž přišel do Německa před dvěma lety a policie jej znala kvůli dřívějším přečinům, mimo jiné drogovým deliktům. Dvakrát se také pokusil o sebevraždu, což mu vyneslo léčbu na psychiatrické klinice.

Žádost o azyl mu úřady před rokem zamítly. Lze očekávat, že důvod zamítnutí sdělí v příštích dnech úřad pro migraci. Vyšetřovatelé teď budou zjišťovat, s kým útočník udržoval kontakty a co dělal ve své vlasti, než odešel do Německa.

Bavorský ministr vnitra vyzval spolkovou vládu, aby umožnila nasazení armády při atentátech. Poválečná ústava to neumožňuje, vojsko lze povolat pouze při ohrožení země. Herrmann žádá i úpravy dalších spolkových zákonů, které řeší trestněprávní či přistěhovalecké otázky.

V Ansbachu shodou okolností v lednu Bavorsko zahájilo svůj zemský integrační program informující žadatele o azyl o právním systému země, rovnosti mezi muži a ženami nebo sekulární povaze Západu.

Newsletter