Čtyři velká čínská rizika podle PIMCO

Čína začátkem roku zažila několik vážných otřesů. Přesto svět ujišťuje, že její ekonomika není na cestě k tvrdému přistání a že její růst bude v letošním roce někde mezi 6,5 a 7 procenty. Luke Spajic, portfolio manažer dluhopisového fondu PIMCO, očekává realitu mezi 5,5 až 6,5 procenta. Spolu s dalšími kolegy identifikoval čtyři velká rizika čínské ekonomiky. Která?

Zadlužení

Čína od roku 2007 akumulovala v přepočtu dluh za více než 21 bilionů dolarů. To je více než třetina celkového světové dluhu. Znepokojující podle Spajice je, že množství růstu, které generuje každý nový dolar dluhu, klesá. Pokud se nominální HDP dostane poblíž cíle, který vláda pro tento rok stanovila, Čína bude muset přidat k HDP alespoň 15 procent dluhu. „Zadlužení bude i nadále růst, ale jeho schopnost generovat nový růst klesá,“ varuje Spajic.

Nesplácené úvěry

Na konci roku 2015 byl oficiální podíl nesplácených úvěrů v čínském bankovním sektoru (NPL) na úrovni 1,4 procenta. Velmi pravděpodobně bude v průběhu příštích tří až pěti let vykazovat rostoucí trend, tvrdí Spajic. Obrovské injekce kapitálu do bankovního systému v příštím roce nejsou pravděpodobné – podíl nesplacených úvěrů je stále zvládnutelný. Jenže tato slova platí pouze pro oficiální bankovní systém, zatímco boomem prochází šedé čínské bankovnictví.

Trh s nemovitostmi

Investice do nemovitostí budou i nadále brzdou růstu, ačkoliv jejich ceny pravděpodobně skončí v roce 2016 v mírně pozitivním teritoriu. Nemovitosti v blízké budoucnosti hnací silou růstu nebudou, soudí Spajic.

Kam fouká vítr z Číny?

Akcie

Čína má podle tržní kapitalizace druhý největší akciový trh na světě. Politické experimenty a zásahy ale nebyly schopny turbulence na trhu ovlivnit žádoucím směrem, ba naopak. To dostává regulátora China Securities Regulatory Commission, který v únoru vyměnil šéfa, samotného pod ostrý dohled. Akcie v letošním roce klesly o 15 procent, což důvěře nikterak nepřidalo. Navzdory volatilitě se ale u čínských cenných papírů očekává, že v tomto roce vstoupí do indexu MSCI Emerging Markets.

Světová banka zhoršila výhled růstu Východní Asie

Newsletter