Curych – stoupající centrum FinTech a blockchainu

Švýcarsko a zejména Curych je domovem mnoha předních startupů a organizací zabývající se virtuálními měnami včetně takových jako Xapo, Ethereum, Metaco nebo Lykke.

Jako jedno z předních měst s jedním z největších světových finančních center poskytuje Curych FinTech startupům příznivé podnikatelské prostředí díky vstřícnému finančnímu regulačnímu rámci a FinTechu nakloněné politice.

Švýcarský parlament v červnu oznámil oficiální deregulaci blockchainových startupů, když předložil návrh, jenž osvobozuje kryptoměny z jejich stávajícího regulačního rámce pro finanční instituce a společnosti.

Návrh, který by měl být přijat už na podzim tohoto, nabídne blockchainovým a bitcoinovým startupům svobodu v nabízení různých produktů, služeb a operací, aniž by se museli vypořádávat s nepružnými předpisy a politikami. Praktičnost městských předpisů vedly k nárůstu počtu startupů zaměřující se na blockchain a FinTech obecně. Rozšiřuje se tak trh pro místní investory a firmy rizikového kapitálu.

Podle nedávné studie Fintech Switzerland vyprodukoval Curych téměř dvě třetiny špičkových FinTech startupů v celé zemi. Curych vyniká díky startupům, za nimiž stojí významné zdroje peněz z rizikového kapitálu včetně bitcoin wallet a vault storage, jež jsou poskytovány společností Xapo, která stojí v čele celého švýcarského odvětví blockchainu a virtuálních měn.

Studie ukazuje, že mezi top 30 švýcarskými startupy je 5 podniků, které jsou zaměřeny na to, aby se bitcoinové a blockchainové technologie staly mezi uživateli mainstreamem. Některé švýcarské startupy včetně společností iProtus a Monetas prokázaly jedinečnou implementaci blockchainové technologie v různých odvětvích, jako je zdravotnictví, automobilový průmysl, marketing nebo finančnictví.

Firma Monetas například vyhrála Swisscom Startup Challenge 2015 a zajistila si tak od investorů 7 milionů dolarů. Nyní je Monetas oceněna na zhruba 90 milionů amerických dolarů.

Britské startupy kvůli brexitu a přísným americkým předpisům týkající se virtuálních měn vážně zvažují své přestěhování z Londýna do Berlína nebo právě do švýcarského Curychu, jenž by se mohl stát hlavním centrem pro startupy zabývající se blockchainem a finančními technologiemi.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter