Americké výnosy středních splatností korigují včerejší růst. Dolar zpevnil pod 1,0650 za euro po nad očekávání horších inxech PMI z Francie. Měny regionu v zisku. Koruna zpevnila pod 24,40 za euro.

CzechInvest: Do pěti let chceme pomoci vytvořit 250 technologických startupů

Agentura CzechInvest patří mezi etablované aktéry na poli nově vznikajících firem. Ale nebylo tomu tak vždy. V minulosti se spíše soustředila na lákání zahraničních investic. Z nich se často vyvinuly dnes nepříliš dobře vnímané montovny. Budoucnost nicméně leží v hledání příštích technologických hvězd, které posunou naši ekonomiku směrem k větší přidané hodnotě.

Hosty aktuálního podcastu SWCSummit byli Beáta Vörösová, ředitelka Odboru start-upů v CzechInvestu, a Jakub Hájek, který v CzechInvestu vede Divizi startupů a inovativních malých a středních podniků. Podle nich zásadním způsobem napomohla směřování této vládní agentury jejich kolegyně Markéta Přenosilová. Díky ní se CzechInvest přeorientoval na podporu startupistů.

Slovo „startup“ se dnes hodně používá. Ale co konkrétně si pod ním představují hosté podcastu? Dozvíte se v závěru rozhovoru.

Jaké myšlenky v podcastu zazněly?

8:00 – Proč by měl stát podporovat startupy? Dnešní doba ukazuje, jak je důležitá flexibilita. Současné technologie se velmi rychle vyvíjí a často na ně nestíhají reagovat ani korporace. Menší týmy, ať už v rámci velkých firem nebo rovnou startupy, mohou reagovat mnohem pružněji. Konkrétním tématem hýbající dneškem je například blockchain a na něj navázané technologie.

15:30 – Jak konkrétně vypadá podpora startupů v rámci CzechInvestu? V současnosti dobíhají stávající podpůrné programy, na něž naváže nový pětiletý program technologické inkubace. Ten se chce soustředit na velmi ranou fázi nově vznikajících firem, často už ve fázi nápadu nebo prototypu. Cílem je připravit startupisty na reálný svět, aby si ověřili, jestli jejich řešení vůbec někdo potřebuje.

21:30 – Jaký význam má pro startupy účast v soutěžích (například Startup World Cup and Summit nebo Creative Business Cup)? Je to pro ně nejjednodušší cesta, jak vystoupit ze své komfortní zóny a dostat potřebnou zpětnou vazbu. Startupisté často neumějí svůj projekt prezentovat. Díky soutěžním vystoupením se setkají s investory a mentory a získají nové důležité zkušenosti.

24:30 – Co je cílem technologické inkubace CzechInvestu? Agentura chce připravit nové firmy, aby byly zcela připraveny z hlediska byznys plánu nebo marketingové strategie. Projekt si klade ambiciózní cíle. Chce rozšířit své působení už na firmy v „pre-seed“ fázi. Výsledkem by v rámci následující pětiletky mělo být 250 nových technologických startupů.

26:30 – Není škoda, že CzechInvest pomůže startupům v rozletu a potom z toho vlastně nic nemá? U nás to zatím není možné, nicméně, případná malá majetková účast CzechInvestu v podpořených firmách by nebyla na škodu. Peníze plynoucí z úspěšných firem by tak mohly pomoci dalším startupům.

Tato epizoda je součástí série podcastů k Startup World Cup and Summit. Finále této soutěže proběhlo 6. října 2021. Vítězem se stal český startup Tatum Blockchain Services, který se soustředí na rozvoj aplikací na technologii blockchain.

Newsletter