Další americká banka to má za sebou

Zdroj: Depositphotos

Osud americké banky First Republic Bank je, jak se zdá, zpečetěn. Posledním katem byly její výsledky za první kvartál, k čemuž mohlo přispět i vedení a jeho neochota jednat s „vnějškem“.  Byť si myslíme, že ani sebedelší Q&A by situaci nezachránilo. Byla to jen poslední třešnička na dortu.

Agenturou Bloomberg zmíněná nucená správa FDIC, tedy amerického úřadu pro pojištění vkladů, přináší několik otázek. Kolik zbylo nepojištěných vkladů, včetně těch, které First Republic Bank (FRC) získala od skupiny 11 bank v celkovém objemu 30 miliard dolarů? Bude se k nim přistupovat stejně jako u Silicon Valley Bank? Nebyly těmto bankám poskytnuty nějaké „neoficiální“ garance ze strany Fedu/FDIC/ministerstva financí?

Objevují se zprávy, že kupci jsou. Nepřekvapivě je mezi nimi JPMorgan. V dnešní situaci je to tak, že malé banky trpí, větší díky svému „gigantismu“ výrazně méně, navíc se jim občas naskytne prostor pro levný nákup.

Další otázkou je, který bankovní dům bude další? Nucená správa FRC může být pro trh úlevou, pokud kauzu vůbec nějak zaregistruje, když jde stále o případ jednotlivce, nikoliv celého sektoru. Z posledních dat je vidět, že plošný odliv depozit se stabilizoval. Banky však stále využívají dodávky likvidity prostřednictvím Fedu (diskontní okno, program BTFP) nebo půjčky od skupiny bank FHLB, které dle včerejšího vyjádření v prvním čtvrtletí převýšily hodnotu jednoho bilionu dolarů. Jde o nejvyšší číslo od roku 2008, které dost možná ještě poroste.

Malé a střední banky mohou být rády, že jsme pravděpodobně na konci cyklu zvyšování úrokových sazeb. Fed může zase doufat, že tyto banky opravdu nad rámec dosavadního měnověpolitického utažení zpřísní podmínky úvěrování, což mu značně uvolní ruce. Poslední data totiž ukazují, že práce je ještě dost.

Americká ekonomika zpomaluje, patrně ale ne tak rychle, jak by Fed mohl doufat, výhledy (hlubší) recese nevidíme, výsledková sezóna není žádná katastrofa, trh práce zůstává napjatý, inflace, zejména jádrová, je zakořeněná. Zpřísnění úvěrových podmínek může celou věc urychlit. Tím ale nemusí být všemu konec. K jednomu riziku se totiž může přidat druhé. Konkrétně k úrokovému riziku to kreditní. Ale nekažme si víkend…

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter