Další klíčové hlasování. A tolik slibovaná panika? Opět nic

Americké akcie mají za sebou den poměrně solidního růstu. I přesto, že včerejší italské referendum skončilo odmítnutím reforem, což bylo původně ztotožňováno jako výsledek vyvolávající okamžitou paniku trhů, opak byl pravdou.

Jak evropské, tak i americké tituly skončily v plusu. Jde tak o druhé z celkem tří klíčových hlasování v rámci globální ekonomiky tohoto roku  – po brexitu a prezidentských volbách v USA – kdy predikce (v tom „horším“ případě) pracovaly s hromadným výprodejem, ovšem konečný výsledek byl (po pár hodinách) přesně opačný. Jedinou výjimkou v rámci této „trojice“ byl brexit, kdy trhům obnova zabrala mnohem déle.

Kam kráčíš, Itálie? A kdy opustíš euro?

Index S&P 500 tak vzrostl o +0,58 % až na 2204,71 bodů. Dow Jones je výše, a to o +0,24 %, což odpovídá 19 216,24 bodům,  neboli novému historickému maximu. Technologický Nasdaq si připsal +1,01 %. Jeho zavírací cena se zastavila na 5308,89 bodech.

Z jednotlivých sektorů se nejvíce dařilo financím, technologiím a zbytnému spotřebitelskému zboží. Všechny si připsaly zisky kolem procenta.

Výrazný růst byl pozorován i na ropě, v závěru však o svá plusová čísla přišla. Hlavním fundamentem tohoto trhu nadále zůstává rozhodnutí OPEC o zmrazení denní těžby na 32,5 milionech barelů. Ropa Brent tak nakonec klesla o -0,28 % až na 54,31USD/barel, WTI pak o -1,2 %, což odpovídá 51,06 USD.

Dolar za sebou nemá dobrý den. Prvotní propad eura, který přišel ihned po zveřejnění výsledků italského referenda, využili investoři nejen k vybírání zisků z „shortů“, ale především i k dalším nákupům evropské měny, a to prokazatelně levně. Eurodolar se aktuálně obchoduje na 1,076 EURUSD.

Newsletter