Další krize? Dluh Američanů na kreditkách se blíží úrovni z 2008

Američané si kreditní karty zamilovali více, než kterýkoliv jiný národ. V roce 2014 vlastnilo alespoň jednu kreditní kartu sedm z deseti Američanů; v průměru však skoro čtyři. A z nové studie WalletHub vyplývá, že dluh Američanů na jejich kreditkách se během roku 2016 přiblížil nebezpečně vysoké úrovni, kolem které se pohyboval těsně před vypuknutím finanční krize v roce 2007 a během ní v roce 2008.

Podle CreditCards.com připadalo v roce 2014 na průměrného obyvatele Spojených států 2,6 kreditních karet. A pokud vezmeme v úvahu jen oněch 71 % Američanů, kteří kreditní kartu skutečně vlastnili, na každého jich pak připadalo 3,7.

Řada ekonomů přitom upozorňuje na souvislost mezi oblibou používání kreditních karet a vysokým zadlužením amerických domácností. Peníze, které nevidíme, a které nemáme, se zkrátka utrácí tak nějak snadněji.

Umíte dostatečně spořit? Napoví jazyk, kterým mluvíte

Během posledních desetiletí hromadili Američané nesplacený dluh na svých kreditních kartách tak poctivě, že v roce 2007, těsně před vypuknutím globální finanční krize, dosáhl nevídané úrovně kolem 990 miliard dolarů. Z dalších údajů studie WalletHub pak vyplývá, že ve třetím čtvrtletí roku 2007 se zvýšil o rekordních 21,9 miliard dolarů.

Po vypuknutí finanční krize začal dluh mírně klesat, avšak onu rekordní úroveň znovu atakoval koncem roku 2008, kdy naplno propukla globální finanční krize. S ústupem finanční krize začala výše nesplaceného dluhu na kreditních kartách klesat, a to přibližně stejným tempem, jako předtím rostla do oněch obrovských rozměrů.

FinTech v „trávě“, monopolech i platbách

Avšak na přelomu let 2010 a 2011 Američanům otrnulo a výše celkového nesplaceného dluhu na kreditních kartách znovu nabrala rostoucí trend. V polovině roku 2016 se pak podle dat WalletHub nebezpečně přiblížil úrovni, kolem které se pohyboval před vypuknutím finanční krize v roce 2007 a během ní v roce 2008.

Průměrná americká domácnost tak dnes na kreditních kartách dluží zhruba 7,9 tisíc dolarů, což je jen o málo méně než v období krizových let.

Otroci dluhů: Deset zemí s nejvyšším zadlužením domácností

Newsletter