Rizikově averzní nálada potápí akcie, evropské i americké výnosy padají. Dolar zůstává v zisku těsně nad 1,1700 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje lehce nad 25,40 za euro.

Další nebezpečné klesání: Air France KLM vydává profit warning, akcie -6 %

Nenaplněná kapacita letů a nízké ceny v osobní i nákladní přepravě. To jsou hlavní důvody, které dnes vedly největšího evropského leteckého přepravce, francouzskou Air France KLM k profit warningu. Akcie reagují na pařížské burze až 6% poklesem.

Aerolinky nově očekávají o 12 procent nižší zisk z letošního roku oproti předchozímu výhledu. Dopad profit warningu se společnost snaží mírnit tím, že i nově očekávaný provozní zisk EBITDA na úrovni 2,2 až 2,3 miliardy eur (oproti předchozímu cíli 2,5 mld. EUR) stále představuje 20% nárůst oproti zisku roku 2013 na úrovni 1,86 mld. EUR.

Evropské aerolinky aneb víte, s kým (v tom) létáte?

Ačkoli dle dnešního komentáře společnosti nelze hovořit o obratu v tržním trendu, červnové údaje o provozu spolu s indikacemi rezervací na červenec a srpen poukazují na nadbytečné kapacity na určitých dálkových trasách, především v oblasti Severní Ameriky a Asie, se zřejmými dopady na výnosy. Air France KLM je navíc jednou z aerolinek, jichž se týká spor ve Venezuele ohledně vyúčtování prodaných letenek. Společnost hovoří o pohledávce 290 milionů dolarů.

Air France KLM není s horším výhledem v Evropě žádnou výjimkou. V červnu vydala profit warning německá Lufthansa, která letos očekává provozní zisk 1 mld. EUR a výrazně tak upravila předchozí odhad 1,3 – 1,5 mld. EUR.

Newsletter