Další otazník nad německou ekonomikou: objednávky průmyslu

Zářijová statistika objednávek v německém průmyslu přináší další otazník nad vývoj nejsilnější ekonomiky eurozóny ve zbytku roku 2014. Sice překonaly srpnový propad, ale silou oživení výrazně slabší proti odhadům.

Očištěný o sezónnost a počet pracovních dní dosáhl meziměsíční vzestup objednávek v německém průmyslu v září 0,8 procenta, ale při očekávání 2,3% růstu dle konsensu agentury Bloomberg. Příznivá je revize údaje za srpen, která zmírnila meziměsíční propad na -4,2 % z původně oznámených -5,7 %.

Meziročně objednávky v německém průmyslu klesly v souladu s odhady o rovné procento, srpen pak revize vyslala ze záporných -1,3 % na kladných +0,8 procenta.

Ze zprávy statistického úřadu Destatis vyplývá, že zatímco domácí objednávky v září klesly o 2,8 % (a to je pochybnost o výkonu německého hospodářství v dalších oblastech), zahraniční dosáhly růstu o 3,7 %. V rámci toho objednávky z eurozóny vzrostly o 2,5 %, ze zemí mimo ni o 4,4 %.

Objednávky z mezispotřeby se zlepšily o 0,8 %, u zboží kapitálové povahy o 1,3 %. A další otazník směrem k německému spotřebiteli: objednávky na zboží běžné spotřeby klesly o 1,4 procenta. 

Newsletter