Další posun v banu na cash? Odkud tentokrát vítr vane?

Je těžké nepostřehnout zvyšující se tlak na zákaz cashe po celém světě. Typickým argumentem je, že hotovost používají jen zločinci a dealeři drog. Ten, kdo má hlavu nejen na klobouk ale ví, že to asi nebude jen kvůli těm zloduchům.

Takový ban na cash se může vcelku hodit především centrálním bankám a celým státům, protože by umožňoval absolutní přehled nad transakcemi lidí. No, a když si ten cash neukryjete pod polštářem a váš milovaný stát je v nouzi (což je vcelku aktuální záležitost), tak co nahlédnout na ty účty svých obyvatel a trochu jim ty finanční přebytky pozdaňovat, že ano?

Tomu samozřejmě nahrává do karet současná monetární politika centrálních bank, à la negativní úrokové sazby. Když vám budou totiž banky strhávat peníze za to, že je u nich máte, tak co uděláte…? Vytáhnete si cash a dáte si peníze pod polštář. No a to není úplně ideální situace pro bankovní systém. Ale to byl jen takový úvod, vraťme se k podstatě tohoto článku, který reaguje na tento článek Zerohedge.com.

Tentokrát totiž vyrukoval s banem na cash výrobce kreditních karet – Visa. Ten přišel se skvělým nápadem, jak tento cash-ban-trend urychlit. A to tak, že bude uplácet firmy, aby přestaly akceptovat cash.

V praxi to bude vypadat tak, že Visa kontaktuje majitele nějakého menšího byznysu a řeknu mu: „Hele, my ti dáme pár tisíc dolarů na podporu tvého byznysu, a ty na oplátku přestaneš akceptovat cash, co ty na to?“. Visa se momentálně zaměřuje na menší a středně velké podniky, například restaurace, kterým tím sníží náklady na provoz, marketing, implementaci nových technologií apod.

Nutno podotknout, že takových přechod na cash-less restauraci může mít i negativní dopad. Například úbytek zákazníků, kteří jsou zvyklí platit cash. Podobně zaměstnanci restaurace nebudou mít možnost dostat spropitné v cashi. Negativních implikací je celá řada a nejlepší boj proti nenasytnosti společností je se cashe, který znamená svobodu, nevzdat!

Na závěr přikládám graf, který znázorňuje podíl různých typů plateb u amerických zákazníků:

 

Newsletter