Fed zvýšil sazby o 25 bodů, naznačil možné další navýšení. Sazby letos snižovat nechce, trh mu nevěří. Americké výnosy klesly, dolar oslabil nad 1,0900 za euro. Procyklické měny se slabším dolarem zpevnily.

Další štěpení bitcoinu za dveřmi. Budete chtít bitcoin gold?

Sotva se trh digitálních měn vypořádal s jedním štěpením bitcoinu, ke kterému došlo na začátku srpna a po kterém se propadl pod 2000 dolarů, má před sebou možná další „hard fork“. A to možná již brzy. Přijde v říjnu bitcion gold? A jaké to bude mít důsledky?

Od posledního „forkování“ bitcoinu se situace zklidnila. Cena za jeden token nejvýznamnější digitální měny se již v průběhu září vyšplhala až nad 4000 dolarů. V současné době je kurz dokonce už nad historickou hranicí 5100 dolarů, a to i přes všechny následky nedávného čínského rozhodnutí o uzavření kryptoměnových burz a zákazu ICO.

Bitcoin cash ultras budou slyšet, časem po nich ani pes neštěkne

Dvojí štěpení bitcoinu za sebou?

Nyní nás podle Martina Šípa, TREZOR Evagenlisty v SatoshiLabs a dlouholetého pořadatele Bitcoin meetupů v Paralelní Polis, čekají dvě události, které lze pojmenovat jako štěpení bitcoinu. První, a podle Šípa závažnější, souvisí se snahou zvětšit bitcoinový blok na 2MB. „Tato změna, která bude mít nejspíše za následek technicky nečisté rozštěpení bitcoinu, má nastat kolem 18. listopadu. Je prosazovaná některými bitcoinovými službami a těžaři a bývá označována jako SegWit2X. Jde o nekompatibilní změnu, která má oproti současnému bitcoinu malou podporu. To ale proponenti SegWit2X nechtějí uznat a hodlají prosazovat svou upravenou verzi jako pokračovatele původního bitcoinu, tzn. že na úrovni sítě a transakčního protokolu bude bitcoin a SegWit2X nerozlišitelné,“ řekl serveru Roklen24 Šíp.

Druhou a zcela nezávislou událostí by měl být avizovaný vznik nové kryptoměny bitcoin gold, která se má od bitcoinu odštěpit 25. října.

 

Debata o dalším štěpení největší digitální měny na světě není ničím novým. Již v srpnu, krátce po minulém splitu, kolovaly zvěsti, že odloučení bitcoin cash není nutně posledním dělením. Nyní tyto spekulace začínají dostávat konkrétní obrysy.

Jaké štěpení?

„Měli bychom přestat používat termín štěpení,“ upozorňuje v této souvislosti expert na kryptoměny, ekonom a ředitel Liberálního institutu Dominik Stroukal. „Bitcoin se neštěpí, nic se z něj neodštěpuje. Pouze skupina lidí založila novou kryptoměnu, nazvala ji podobně jako bitcoin a rozhodla se, že držitelům bitcoinu dá v poměru jedna k jedné své mince. Je to tedy nová kryptoměna, jen s neobvyklou primární distribucí. Takovou měnu může založit kdykoliv snadno kdokoliv,“ řekl serveru Roklen24 Stroukal s tím, že někteří tvůrci jsou jen víc hlasití než jiní.

Viceguvernér ČNB Hampl: Bitcoin pro mě není měna, spíš komodita

Kdo tedy stojí za bitcoin gold?

Za vznikem BTG stojí skupina vývojářů, těžařů a dalších zainteresovaných subjektů, kterým se nelíbí současný stav a zároveň se nechtějí podílet na listopadové implementaci aktualizace SegWit2x. V jejich čele stojí Jack Liao, CEO hongkongského těžaře a výrobce grafických karet LightningASIC, jeho finanční partner, majitel čínského bitcoinového zpravodajského portálu Jinse.com známý jako Wubi a anonymní vývojář projektu vystupující pod přezdívkou H4x3rotab.

Proč?

Bitcoinová komunita hledá způsob, jak zcela decentralizovat bitcoinovou síť, která se v rostoucí míře stává monopolem v rukou několika málo těžařů, kteří mají na tuto kryptoměnu dominantní vliv. Bitcoin gold by měl být založen na jiném těžícím mechanismu – umožňoval by těžbu pomocí specializovaných grafických karet, což by dovolilo většímu počtu účastníků zapojit se do těžby, a oslabit tak moc velkých těžařů.

„Přátelský fork“

Vývojářský tým přitom hovoří o nadcházející separaci jako o „friendly fork“, tedy o „přátelském štěpení“ a vymezuje se tak jasně vůči předchozímu oddělení bitcoin cash.

H4x3rotab popisuje bitcoin gold jako skutečný blockchain, který umožní řízení aktualizací bitcoinu. Potenciální nová bitcoinová měna tak má mít jakousi podpůrnou funkci pro „tradiční“ bitcoin a ve finále se má stát konkurencí Bcash, etherea a jiných měn těžených pomocí grafických karet. Bitcoin gold tak možná oslabí především sílu čínského těžařského gigantu Bitmain, jehož šéf Jihan Wu byl hlavním motorem vzniku bitcoin cash.

„Na rozdíl od tvůrců Bcash víme, že v core-teamu pracují ti nejlepší vývojáři. Proto se s nimi budeme snažit co možná nejblíže spolupracovat,“ uvedl podle serveru Brave New Coin Liao. On a jeho vývojářský tým si prý dali za úkol omezit moc velkých těžařů a snížit centralizaci s cílem ochraňovat svět kolem bitcoinu.

Kryptoměny namísto reklamy? Možná, že je tajně těží i váš počítač!

Toho chtějí dosáhnout mimo jiné tím, že bude bitcoin gold používat jiný hashovací algoritmus, tzv. equihash, který je náročný na paměť, což brání nasazení drahých a obtížně dostupných ASIC (Application Specific Integrated Circuit) minerů na těžbu této kryptoměny, které v současné době na trhu dominují. Právě ASIC minery jsou tvůrci bitcoinu a jejich příznivci jsou považováni jako hlavní zdroj řady problémů, se kterými se tato digitální měna, centralizována v rukou několika málo těžařů, v současnosti potýká. Naopak algoritmus equihash, který v současné době používá i Zcash, vyžaduje, stejně jako například ethereum, použití zařízení specializovaných grafických karet GPU namísto ASIC.

Robin Hood, nebo chladný kalkul?

Přesto Liao zřejmě nebude pro bitcoinovou komunitu tak docela tím Robinem Hoodem, na jakého si hraje. Decentralizace těžebního procesu totiž z finančního hlediska nahrává do kapes především jemu samému. Jak? Jeho firma LightningASIC „náhodou“ prodává právě komponenty nutné pro druh těžby, na které je BTG založen.

Zajímavý je přitom i fakt, že příští rok by těžba etherea, která je v současné době zodpovědná za velké procento světového prodeje těchto těžebních zařízení GPU, by měla přejít na jiný algoritmus. Načasování vydání bitcoin gold, pro jejichž těžbu budou zařízení GPU zapotřebí, je tak pro LightningASIC, která je vyrábí, více než příhodné.

Co mohou držitelé bitcoinu očekávat?

Stejně jako tomu bylo u bitcoin cash, hard fork BTG ovlivní pouze ty držitele bitcoinu, kteří budou mít k onomu rozhodnému datu, tedy zřejmě 25. října, své tokeny uložené ve své soukromé peněžence. Těm by pak měl být přidělen navíc stejný počet tokenů bitcoin gold, kolik měli v peněžence bitcoinů. Vlastní síť bitcoin gold však bude pravděpodobně spuštěna později během listopadu, což by mohlo způsobit to, že s novými mincemi nebude možné ještě několik týdnů poté obchodovat.   

„Obvykle se vytvoření nové kryptoměny uživatelů bitcoinu nijak nedotkne,“ říká Stroukal. „Pokud nová měna dává smysl a je v něčem lepší, potom alespoň tlačí v konkurenci na bitcoin a jeho infrastrukturu, aby se vyvíjel. V případě bitcoin gold je jen zajímavé, že autoři nabízí zdarma své mince vlastníkům bitcoinu, takže pokud je někdo stihne rychle prodat, může zadarmo přijít k penězům. Problém je, že si je na druhé straně musí někdo koupit a takových lidí moc nebude. Proto cena rychle spadne a vliv bude minimální,“ očekává Stroukal.

Krypto expert: Bitcoin se brzy stane racionální součástí portfolia

S ním souhlasí i Šíp. Podle něj „mohou být držitelé bitcoinů klidní, neboť zde žádné velké drama nehrozí. Po spuštění této nové kryptoměny během listopadu budou moci nakládat s nově nabytými mincemi v síti bitcoin gold.“ Vzhledem k tomu, že vývojáři bitcoin gold hodlají transakce nové kryptoměny učinit plně nekompatibilní s bitcoinem, nehrozí podle Šípa žádné zmatky ani tzv. opakovací útoky, tedy „vlastníkem nezamýšlené opakování bitcoin transakce v síti bitcoin gold nebo naopak“.

Naopak složitější je podle něj situace v případě aktualizace SegWit2X, protože vývojáři tohoto forku odmítají novou síť důsledně oddělit od původního bitcoinu. „V takovém případě hrozí zmatky a může se stát, že uživatel při přesunu nových mincí v SegWit2X přesune i bitcoiny… Na konkrétní předpovědi ohledně toho štěpení je ale příliš brzo, protože přesné vlastnosti SegWit2X jsou stále předmětem vývoje.“

V obou případech Šíp konzervativním uživatelům doporučuje, aby v době rozštěpení neprováděli transakce a své bitcoiny drželi ve svých peněženkách a nikoli na směnárnách a vyčkali na doporučení expertů a vývojářů svých peněženek.

Jaké důsledky by mohlo mít odštěpení bitcoin gold na kryptoměnový trh?

Podle Stroukala nebude mít bitcoin gold ani další plánované měny založené na historii bitcoinu na trh s kryptoměnami žádný dopad. „Možná rychlý pád pouze přispěje k tomu, aby se o podobně nesmyslné akce v budoucnu pokoušelo míň lidí,“ podotýká.

Šíp si naopak myslí, že dopad nové odnože bitcoinu na kryptoměnový trh bude v dlouhém období „určitě dobrý“. „Kryptoměny se vyvíjí vlastním způsobem, ke kterému patří toto ,experimentování´ se štěpením. Teprve si na to zvykáme a zjišťujeme, co to vlastně v praxi znamená. Brzy se ukáže, že nově odštěpené kryptoměny bez většinové podpory upadají, lidi si na podobné události zvyknou a přestanou jim věnovat spekulativní pozornost.“

V krátkém období lze podle něj očekávat větší cenové pohyby. „Před rozštěpením může jít cena alternativních kryptoměn dolů, zatímco cena bitcoinu opačným směrem. Důvodem je, že lidé budou pravděpodobně prodávat altcoiny a nakupovat bitcoin, aby získali ,zdarma´ i novou kryptoměnu, která se má odštěpit.“ Po odštěpení pak Šíp očekává přesně opačný cenový pohyb. „V případě technicky nečistého provedení odštěpení, jako můžeme očekávat v případě SegWit2X, se také musí počítat se zmatky v síti, které budou spojené s určitými obavami a tlakem na cenu bitcoinu směrem dolů,“ řekl Roklen24 expert.

Newsletter