Další výzva pro OPEC. Na trhy se řítí ropná záplava ze severu

Ceny ropy v posledních dnech intenzivně padají, což je scénář, který by mohl pokračovat i nadále. Přispět k tomu by mohla především blížící se ropná záplava, jejíž epicentrum se nachází v těžařských oblastech Severního moře.

Podle dat agentury Bloomberg by ropná produkce severských těžařů měla v prosinci stoupnout na nejvyšší čísla za poslední čtyři roky. To odpovídá zhruba 10% meziměsíčnímu nárůstu denního objemu až na zhruba 2,16 milionů barelů. Pokud tak budou nákladová zařízení naplněna podle plánu, celkové množství ropy vyvážené ze severomořského regionu by mělo být nejvyšší od května 2012.

Pravdou je, že tento výhled představuje určité riziko pro Organizaci zemí vyvážejících ropu, která se na svém neoficiálním sjezdu v Alžírsku shodla na zmrazení denní těžby v rozmezí 32,5 až 33 milionů barelů. Čeká se, že by tato dohoda měla být potvrzena 30. listopadu, kdy se členové OPEC oficiálně sejdou ve Vídni. Pravdou však je, že ne všichni jsou úmluvě nakloněni. Země jako Libye, Nigérie a Írán se totiž vůči omezení ropné produkce staví odmítavě a chtějí si na svou stranu „vydobýt“ výjimku.

„Stabilizace ropného trhu bude opravdovou výzvou, obzvláště pokud vezmeme v potaz těžbu v Severním Moři, která hojně přispívá ke globálnímu přebytku,“ řekl pro agenturu Bloomberg Ehsan Ul-Haq, seniorní konzultant ze společnosti KBC Energy Economics. „Pokud má OPEC opravdu zájem o osekání zásob a o obnovení celkové rovnováhy, bude nutno provést mnohem razantnější opatření než kdykoliv předtím.“

Sedm signálů pokračujícího ropného propadu

Poslední data ukazují, že za říjen by mohla denní produkce OPECu dosáhnout rekordu o velikosti 34,02 milionů barelů. Do toho navíc vstupují nečlenské země jako Kazachstán, Brazílie či Rusko, které tempo těžby ropy rozhodně nezpomalují. Svou roli hraje i zrušení zákazu exportu americké ropy, které vešlo v platnost minulý rok.

Záplavová vlna severomořské ropy se rýsuje v době, kdy počet tankerů, ať už skladujících či převážejících černou komoditu, klesá s tím, jak je postupně redukován jejich ještě nedávný nadbytek. V okolí anglického pobřeží se v tuto chvíli pohybuje pouze jeden super-tanker, a to Front Ariake. Ještě minulý měsíc se jich v této oblasti pohybovalo pět.

I přesto, že se v prosinci očekává snížení objemu lodní dopravy ropy Brent, především kvůli údržbě těžařské rafinérie Cormorant Alpha v severním Skotsku, celkový export ostatních druhů by měl růst. Jen z britského ropného pole Forties je na prosinec naplánováno celkem 25 lodních dodávek, což je nejvíce od února 2011. V případě norské oblasti Grane jich je 10, tedy nejvíce od roku 2010, kdy agentura Bloomberg začala sledovat přepravu tamního druhu těžené ropy.

Objev na Aljašce. Nové naleziště ropy zvedne zásoby až o 80 %

Rýsují se však i nové oblasti těžby, které by mohly poměrně významně zamíchat kartami globálního ropného trhu. Řeč je v tomto případě o společnosti Stata, která se společně s norskou vládou dohodla na rozvoji mořské rafinérie Trestakk. Podle odborníků je tato oblast dobrou příležitostí, a to především díky mnohem nižším než očekávaným nákladům a nízkému operačnímu riziku spojenému s životním prostředím.

Newsletter