Další zdroj poklesů v Evropě, k Rusku se přidává Irák

Evropské trhy následovaly pokles asijských trhů, které v noci ze čtvrtka na pátek výrazně ztrácely poté, co Barack Obama ve čtvrtek povolil cílené nálety na islamisty v severním Iráku. A tak se také dnes stalo. USA tak podle něj chce zabránit humanitární katastrofě. Japonský Nikkei na zprávu reagoval jako první, kdy poklesl o necelá tři procenta. Evropský Stoxx 600 za týden poklesl o 2,5 %, během týdnu se stupňovalo násilí mezi Ruskem a západem ohledně podpory separatistických sil na Ukrajině.

USA zahájily úder proti islámským radikálům v Iráku

Ukrajina chystá sankce proti Rusku, mohou se dotknout i přepravy plynu

V pátek se nedařilo německému DAX, který poklesl o 0,3 % a obchoduje se u úrovně 9000 bodů. Dnešní minima jsou však alarmující, když DAX prorazil psychologickou úroveň. Od svého historického maxima z 20. června je německý index nyní již o 10 % slabší a vstoupil tak do fáze korekce.

V rámci něj se dnes dařilo společnosti Allianz, která vzrostla o 0,5 % poté, co společnost vykázala lepší čtvrtletní zisk oproti očekávání.

Pařížský CAC 40 poklesl o 0,5 % na 4128, na druhou stranu vzrostl ruský MICEX o 1,1 %. Dařilo se i italskému FTSE Mib +0,38 % a španělskému indexu IBEX +0,25 %.

Ve střední Evropě poklesl WIG o 0,73 %, pražská burza v čele s NWR +11,25 poklesla o 0,13 %. Nedařilo se především bankovnímu sektoru, Erste -0,45 %, Komerční banka -0,22 % a VIG -0,49 %. Po ozbrojených konfliktech a nahlášenému útoku USA v Iráku se dařilo Unipetrolu +2,24 %, který rostl díky krátkodobému vzestupu ropy.

 

Autor je maléřem FINANCEZlín, a.s.

Newsletter