Daně seberou české firmě 413 hodin ročně

Česká republika si o něco polepšila v žebříčku jednoduchosti placení daní. Díky zhoršení v jiných zemích. Středně velké české firmě sebere agenda, spojená s placením daní, 413 hodin ročně. Je to přesně stejně, jako o rok zpět. O dalších pět let zpět se číslo blížilo jednomu tisíci. ČR je dle studie Paying Taxes 2015, připravované Světovou bankou a PwC, v tomhle závodě letos 119. O rok zpět to bylo 122. místo.

Oproti loňsku dle studie PwC o něco vzrostlo daňové zatížení modelové firmy.  Podíl všech daní a odvodů, které musí zaplatit, na zisku se zvýšil na 48,5 % z 48,1 %.

„V českém daňovém prostředí se za poslední rok nic zásadního nezměnilo. Lepší pozice Česka je dána nárůstem daňových povinností v jiných ekonomikách. Pro firmy v Česku je na jednu stranu pozitivní, že byly letos ušetřeny výraznějších změn, na druhou stranu, český daňový systém patří k nejnáročnějším v EU,“ upozorňuje David Borkovec, vedoucí partner Daňových a právních služeb PwC Česká republika.

V následujících dvou letech neočekává PwC výrazné zvyšování sazeb, ani celkové daňové zátěže. „Je však pravděpodobné, že některé chystané změny mohou mírně zvýšit administrativní náročnost placení daní v Česku. Jedná se například o novou přílohu k daňovému přiznání právnických osob týkající se transakcí se spojenými osobami, nebo o nové kontrolní hlášení, které bude muset od roku 2016 podávat většina plátců DPH. Zároveň nedojde k dříve plánovaným změnám, které by bývaly mohly přispět ke snížení administrativní zátěže, jako např. zavedení jednoho inkasního místa,“ dodává Borkovec.

Za posledních deset let provedlo 78 % zemí světa významné změny ve svých daňových systémech. Z celkem 379 daňových reforem, které studie Paying Taxes od roku 2004 zaznamenala, se jich 105 týkalo elektronizace daňových přiznání.

Newsletter