Deflace se v lednu nekonala. Spotřebitelské ceny těsně rostly

Spotřebitelské ceny v lednu stouply meziročně stejně jako v prosinci o 0,1 procenta. Meziměsíčně ceny stouply rovněž o 0,1 procenta po 0,1% poklesu v prosinci. Analytici v konsensu Bloomberg předpovídali 0,2% pokles cenové hladiny v meziměsíčním i meziročním srovnání. 

Vývoj cen v lednu byl ovlivněn výrazným poklesem cen v oddílech doprava a zdraví, který byl kompenzován zvýšením cen zejména v oddílech alkoholické nápoje a tabák, rekreace a kultura, potraviny a nealkoholické nápoje. Na snižování celkové úrovně spotřebitelských cen v lednu působil další výrazný pokles cen pohonných hmot o 8,1 %. Ceny zboží úhrnem klesly o 0,1 %, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,3 %.

Od ledna 2015 byla u vybraných výrobků zavedena druhá snížená sazba DPH ve výši 10 %. Teoretický dopad nižší DPH na úhrnný meziměsíční přírůstek indexu spotřebitelských cen v lednu činil podle propočtu ČSÚ -0,07 procentního bodu. 

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v lednu 2015 stejně jako v prosinci 2014 o 0,1 %. Největší vliv na zvyšování cenové hladiny měly v lednu ceny bydlení, dále ceny v oddíle alkoholické nápoje a tabák. Na snižování meziročního cenového růstu působil pokles cen v oddílech doprava, potraviny a nealkoholické nápoje, zdraví. Ceny zboží úhrnem klesly o 0,7 %, zatímco ceny služeb byly vyšší o 1,2 %. 

Newsletter