Deflace si stále „dává na čas“

Spotřebitelské ceny vzrostly v únoru proti lednu o 0,2 procenta. Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddíle alkoholické nápoje a tabák a v oddíle rekreace a kultura. Meziroční růst spotřebitelských cen zůstal v únoru stejný jako v předchozích dvou měsících, tj. 0,1 procenta.

Česká ekonomika v únoru navzdory převažujícímu očekávání nezabředla do deflačního pásma. Není však vyloučen propad do deflace v následujících měsících. Zrychluje se sice meziroční dynamika propadu cen v sekci doprava, a to kvůli poměrně levným pohonným hmotám, které odrážejí pokles ceny ropy na světových trzích. Tento pokles je však kompenzován zrychlováním růstu cen zboží v segmentu tabáku a alkoholických nápojů, v němž se již plně projevují dopady novely zákona o spotřební dani z tabáku. 

Únorová data tak dále snižují pravděpodobnost další intervence České národní banky za oslabení koruny, o které se spekulovalo zejména na přelomu roku. Česká národní banka je ochotna tolerovat dokonce i mírnou deflaci, natož pak mírnou inflaci. Nebude také podruhé intervenovat za oslabení koruny, protože stávající deflační tlaky zatím nepramení z ochabující poptávky, nýbrž převážně z pozitivního nákladového šoku v podobě zmíněného zlevnění ropy a pohonných hmot.

Newsletter