Deflace v eurozóně slábne. Body pro ECB?

Meziroční pokles spotřebitelských cen v eurozóně zpomaluje. V březnu dosahoval podle dnešního rychlého odhadu evropského statistického úřadu Eurostat jen 0,1 procenta, proti únorovým 0,3 procenta. V deflaci jsou země platící eurem od loňského prosince.     

Pohyb cen ovlivňoval především trh služeb. Tam nyní ceny rostly o jedno procento, o měsíc dříve ukázaly statistiky růst o 1,2 procenta. Rostly také ceny jídla, alkoholu a tabáku a to o 0,6 procenta, v únoru to bylo o půl procenta. V poklesu ale pokračují ceny průmyslových výrobků (o 0,1 procenta) a především energií, které se po únorovém propadu o 7,9 procenta nyní snížily o 5,8 procenta.     

V deflaci jsou země používající společnou měnu od prosince. Je to podruhé v její historii. Lednový meziroční pokles cen o 0,6 procenta byl největším propadem od července 2009, kdy ceny klesaly od června do října. Inflace v eurozóně je již od října 2013 pod hranicí jednoho procenta, kterou Evropská centrální banka označuje za nebezpečnou zónu. Cílem ECB je dostat inflaci zpět k dvěma procentům.     

ECB už loni snížila úrokové sazby na rekordní minima, nabídla komerčním bankám levné úvěry a zahájila nákupy některých cenných papírů. Letos v březnu spustila program QE v objemu 60 miliard eur měsíčně.

Nezaměstnanost klesla, ovšem z vyššího čísla

Dnes byla také zveřejněna míra nezaměstnanosti v eurozóně, která klesla v únoru o 0,1 procentního bodu na 11,3 procenta. Únorový pokles pramení z revize lednového čísla z původních 11,2 na 11,4 procenta. Míra nezaměstnanosti se minulý měsíc dostala na nejnižší úroveň od května 2012.

V celé Evropské unii se nezaměstnanost snížila rovněž o 0,1 procentního bodu na 9,8 procenta, a dostala se tak nejníže od září 2011.     

V České republice míra nezaměstnanosti podle údajů Eurostatu klesla na 5,5 procenta z lednových 5,6 procenta. Eurostat používá údaje Českého statistického úřadu, které se liší od čísel Úřadu práce ČR. Podle jeho údajů nezaměstnanost v únoru meziměsíčně klesla na 7,5 procenta z lednových 7,7 procenta. Český statistický úřad vychází u míry nezaměstnanosti z výběrového šetření pracovních sil, zatímco Úřad práce z počtu registrovaných uchazečů o zaměstnání.     

Eurostat odhaduje, že v celé Evropské unii bylo v únoru bez práce 23,9 milionu lidí, z toho 18,2 milionu v zemích používajících euro. Oproti lednu se jejich počet snížil v EU o 91.000 a v samotné eurozóně o 49.000 mužů a žen.

Levná ropa, euro a QE… důvěra v eurozóně dál roste

Důkazy toho, že je evropská ekonomika na dobré cestě

Newsletter