Demografické změně se nevyhneme. Zjaponštíme, očekává ekonom Dominik Stroukal

Dominik Stroukal, zdroj: MUP

Co bude za rok, nikdy nebylo tak moc obestřeno mlhou jako dnes. Mnohem snadnější je předpovídat, co bude za čtyřicet let. Dlouhodobé trendy jsou už přitom teď jasné, uvedl ekonom Dominik Stroukal z Metropolitní univerzity Praha. Na co všechno se musíme připravit? A proč je podle Dominika současná vláda lepší, než by čekal, ale horší, než by chtěl?

Podle Stroukala bude hlavním tématem demografická změna, která už začala. Čeká nás zmenšování, především v západním světě. Dohánět nás bude Afrika, ale i tu bude nakonec čekat stejný osud. Populace se přeskupí, bude větší tlak na veřejné rozpočty. Nejvíc věřím v to, že „zjaponštíme“, uvedl ekonom.

Doma nás nečeká revoluce. Nevěřím, že bychom potřebovali transformaci, řekl Dominik. Potřebujeme udělat to, co už třicet let píšou lidé CERGE-EI a z dalších institucí tzv. do šuplíku. Doporučení existují, jen je potřeba je poskládat. Pravděpodobnější je cesta přes sestavu malých drobných věcí, které ekonomice pomohou. Současná vláda je přitom lepší, než bych čekal, ale horší, než bych chtěl, uvedl. V čem a proč? Dozvíte se ve video rozhovoru!

Dominik Stroukal přednáší na Metropolitní univerzitě Praha . Je autorem několika knih, členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a ekonomickým poradcem SatoshiLabs. Slyšet ho můžete pravidelně v podcastu Ve vatě.

Je autorem první české knihy o Bitcoinu (2015) a dalších kryptoměnách (2021, druhé vydání 2019). V roce 2020 mu vyšla kniha Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny. V roce 2021 mu vychází druhé vydání knihy Ekonomické bubliny (první vydání 2019, druhé 2021).

Má doktorát z ekonomie z Vysoké školy ekonomické, vedle které vystudoval také mediální studia na Univerzitě Karlově.

V minulosti byl hlavním ekonomem Platební instituce Roger, Banky CREDITAS a finanční skupiny Roklen, ředitelem Liberálního institutu a Ludwig von Mises Institutu pro ČR a SK. Provázel podcastem Business Speak týdeníku Ekonom, pořadem Kdo to platí? na MALL.TV, vedl společnost bit agency, byl šéfredaktorem časopisu Trade-off, a managing directorem odborného časopisu New Perspectives on Political Economy. Byl vedoucím katedry ekonomie na VŠ CEVRO institut, vyučoval na Vysoké škole finanční a správní, na Vysoké škole ekonomické a na gymnáziích Porg a Nový Porg. Během první vlny pandemie provázel pořadem Dáme to na E15.

Zdroj: Roklen, Global Investment Summit

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter