Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Den D je prý 20. duben. Řecko přežívá z peněz veřejného sektoru

Bez nové finanční injekce od věřitelů, Řecku dojdou peníze do 20. dubna. Datum, které dnes uvedla agentura Reuters citující nejmenované zdroje, je o něco málo příznivější než odhad Evropské komise. Ta dala Aténám čas do 8. května, po němž zemi hrozí platební neschopnost, tedy bankrot.  

Finanční situace jihoevropské země je více než napjatá, v posledních dnech státní pokladna spoléhala na určité repo transakce, v rámci nichž si vláda krátkodobě půjčovala peníze od veřejných agentur a organizací. Takovým způsobem bude moci „lepit díry“ již jen maximálně v příštích několika málo týdnech. „Bude to sice těžké, země to ale zhruba do 20. dubna dokáže bez vnější pomoci přežít, díky půjčkám od veřejného sektoru,“ uvedl zdroj.

Tsipras: Bez další půjčky nesplatíme naše dluhy

Pokud „se to stihne“, bude to o chlup. Řecká vláda má podle posledních informací předložit do příštího pondělí konkrétní balík strukturálních reforem, na základě nichž eurozóna rozhodne o výplatě zbývajících 7,2 miliardy eur z programu úvěrové pomoci, o jehož čtyřměsíčním prodloužení rozhodla na konci února. Britský ministr financí George Osborne dnes uvedl, že riziko odchodu Řecka z eurozóny roste kvůli nevraživosti mezi Aténami a zbytkem měnové unie. 

Atény podle Reuters mají naději, že pokud ministři financí eurozóny předložené reformy odsouhlasí, bude to znamenat návrat zhruba 1,9 miliardy eur do řeckých rukou. Jedná se o zisk ECB z investice do řeckých vládních dluhopisů. K tomu navíc vláda čeká vrácení 1,2 mld. eur v hotovosti, které zbyly ve fondu na záchranu řeckých bank. Podle představitelů eurozóny bude Evropský fond finanční stability (EFSF) o této možnosti jednat ve středu.

Soros: Hra o Řecko nemá vítěze

Co najdete pod řeckou matrací?

Newsletter