Deníček investora 2. díl: Začínáme obchodovat. Můj první trade je…

Naposledy jsme si pouze hodně zeširoka uvedli nový projekt Deníček začínajícího investora jako takový. V dnešním příspěvku se již podíváme na situaci na trhu a rovnou i na konkrétní pozici.

Nicméně nejdřív…celý projekt by se neobešel bez obchodní platformy a průvodního kurzu k jeho pochopení. Minulý týden jsem proto měl šanci navštívit zbrusu novou centrálu Saxo Bank, která je přilehlá k nákupnímu centru Palladium a měla by nyní spravovat celou oblast střední a východní Evropy. V rámci tohoto setkání mi byla představena platforma SaxoTraderGO. Vše zdá se být velice podobné jiným běžně dostupným brokerským platformám. Až na pár maličkostí.

Pro základní orientaci na trhu jsem doposud použil sekci zpráv a analýz a klasického event kalendáře, který mimo standardního forecastu a nově zveřejněné hodnoty disponuje i odkazem na detail konkrétního makro údaje. Historickou časovou řadu australské úrokové míry se mi tak podařilo zobrazit přímo odkazem z platformy, což by mě běžně stálo pár minut googlování. Jako každá platforma však i tato má své mouchy. Například se mi nepodařilo najít možnost zobrazit si danou historickou pozici v grafu.

Jak jsem zjistil, platforma nabízí možnosti jak vlastního investování, tak investování na základě kopírování pozic. Po svých zkušenostech v oblasti social tradingu jsem však přirozeně skeptický vůči používání jakýchkoli kopírovacích či usnadňujících nástrojů, kdy obchodník do jisté míry ztrácí kontrolu nad svými pozicemi. S ohledem na situaci na trhu však i tuto možnost pravděpodobně v budoucnu otestuji.

A nyní k současnému vývoji. Nejvíce mě zaujal měnový pár EURUSD. V tomto týdnu si připsal již přes 200 pipů, a to především díky jestřábímu komentáři Maria Draghiho. Ale byl skutečně natolik jestřábí, aby se měnový pár mohl posunout až ke hladině 1,16? Dle mého názoru nikoliv. Nejvíce hawkish prohlášením byla konkrétně věta „deflationary forces have been replaced by reflationary ones“, která naznačuje zvýšení inflace směrem k inflačnímu cíli, a v důsledku tedy i ukončení či omezení programu kvantitativního uvolňování ECB.

Nicméně je třeba brát v úvahu, že Fed pravděpodobně ještě do konce roku zvýší úrokovou míru (jednou, dvakrát?), což by mělo tlačit na růst dolaru v krátkém období. Zde je však nejasné, nakolik je již tato pravděpodobnost zakomponována v ceně páru. Dále netřeba zapomínat na to, že program QE pomáhá financovat vládní dluh některých zemí eurozóny (ehm PIGS), což dle mého názoru naznačuje, že k taperingu ještě nějakou dobu nedojde. Celá situace je samozřejmě ovlivněna také důvěrou amerického trhu v politiku Donalda Trumpa.

Roklen24 a Saxo Bank přináší „Deníček začínajícího investora“

Po zohlednění všech těchto faktorů jsem se proto rozhodl jít EURUSD short. Věřím, že v krátkém období by se pár neměl dostat nad 1,16. S podobným názorem jsem se mimo jiné setkal i na www.tradingfloor.com, komunikační platformě traderů ze Saxo Bank. Na druhou stranu, jedná se o obchod proti trendu, u kterých je vždy třeba být opatrný.

To je ode mě pro dnešek vše. Příště bych se rád podíval na nějaký ten index. Tam mi zatím příležitosti utekly. Snad tedy příště.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter