Deníček investora 3.díl: První obchod v zisku. Na co vsadit dál?

Zdravím!

Naposledy jsem zmiňoval pozici short EURUSD, což byla první, kterou jsem v rámci této série otevřel. Dnes se podíváme na to, jak to s pozicí dopadlo, a mrkneme se i na nějaké další. Tedy další díl Deníčku začínajícího investora je tady.

Spekulace EURUSD short byla převážně založena na domněnce, že víra v tapering ECB je přehnaná. Pozici jsem otevřel s malým objemem na ceně 1,13666. Zpočátku se nevyvíjela dobře, pár šel cca 50 pipů proti pozici a dostal se až na 1,14047. Na této ceně jsem opět vstupoval short, tentokrát však s dvojnásobným objemem. Krátce na to došlo k otočení střednědobého trendu a pár začal dle mého očekávání klesat. Vzhledem k nadcházejícím makrodatům zveřejněným minulý týden jsem nechtěl pozici držet dlouho, přece jen byl to můj první obchod… Uzavřel jsem tedy se ziskem na ceně 1,13718.

Možná jsem se mírně uspěchal a obchod ukončil příliš brzy. Pár se po uzavření posunul ještě o cca 40 pipů níže. Tedy škoda toho ušlého zisku, nicméně z mé strany to byl krátkodobý obchod, tj. při kladném vývoji nebylo na co čekat. Nakonec jsem si i docela oddechl. V souvislosti s očekávanými Nonfarm payrolls (oznámeno v pátek 15. července ve 14:30 SEČ) se pár během jedné seance vyhoupl o cca 80 pipů vzhůru. Za normálních okolností by pro mě tato situace pravděpodobně znamenala příležitost pro opětovný vstup do prodejního obchodu na vhodných úrovních. Fundamentální faktory, které jsem zmínil naposledy dle mého názoru přetrvávají a trh v současné době očekává, zda dojde ke korekci směrem níže, či pár opustí pásmo, ve kterém se obchoduje již přes dva roky.

 

Nicméně, z mého pohledu kartami poměrně dost zamíchala nová informace ohledně Donalda Trumpa Jr. a jeho aktivitách v rámci předvolební prezidentské kampaně. U podobných kauz je velmi těžké určit, kolik nových informací bude ještě zveřejněno a jaký dopad budou na trhy mít. V důsledku toho jsem se tedy rozhodl pro spekulaci na znervóznění trhů. Ostatně, jak jsem slíbil naposledy, operaci provedeme přes CFD na akciový index DAX. Vstoupil jsem tedy do krátké pozice na tomto indexu. V případě poklesu například amerického trhu by měl i tento index poklesnout. Obecně se korelace hlavních světových akciových indexů pohybuje kolem 85 % (alespoň takto jsem si to analyzoval během jednoho ze seminářů mého studia). Trhy si během týdne připsaly již přes procento převážně na základě vesměs pozitivního (a mírně holubičího) komentáře šéfky Fedu Janet Yellenové. Z technického pohledu zůstává na DAXU neuzavřený gap z konce dubna. Věřím, že by se index měl této úrovni alespoň přiblížit.

Yellenová dolaru moc nepomohla. Koruna je blíže k vyšším sazbám

A teď trochu lehčí četba. Trochu více jsem prozkoumal server tradingfloor.com a téměř mě až mrzí, že jsem na podobný web nenarazil dříve. Tato stránka se dle mého názoru nejvíce podobá sociálním sítím, jak je známe. Mimo klasických videí, článků a názorů analytiků také sdružuje komunitu traderů, kde každý má svou „zeď“. U každého obchodníka si tak lze zobrazit jeho performance křivku, aktuálně nakoupené instrumenty a objemy pozic. V poslední řadě může každý uživatel přidat na zeď svůj „squawk“, což je pro členy sítě obdoba tweetu. Tedy ideální, pokud se člověk chce podívat po nějaké akcii či komoditě. Taková bude zhruba náplň mých následujících týdnů. O tom příště.

Jak jsem se vlastně dostal k Deníčku začínajícího investora?

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter