Deníček investora: Animal spirits aneb pořádný swing na DAXu

Zdravím! Naposledy jsem nakoupil CFD mlékárenské společnosti Dean Foods a operátora Vodafone. Tedy zatím mám v portfoliu pouze čtyři tituly a cesta k diverzifikovanému portfoliu je ještě dlouhá. Nicméně, trhy opět v uplynulé době nabídly několik příležitostí a o nich se tedy, jak je již zvykem, zmíním v následujících řádcích.

Poslední dny jsou pro mě jasnou ukázkou toho, jak mohou být trhy volatilní a jak mohou být pohyby někdy neopodstatněné. Mám tím na mysli samozřejmě akciové indexy, které v posledních měsících zaznamenaly poměrně rapidní růst. Na trhy se vlila vlna optimismu poté, co americký prezident Donald Trump a jeho administrativa oznámila plány na snížení korporátní daně z 35 na 20 procent, což by mělo snížit příjmy do státního rozpočtu během následující dekády o 1,5 bilionu dolarů.

Trumpova administrativa dle mého názoru již v minulosti prokázala, že má dostatečný tah na branku, avšak snížit korporátní daň na téměř polovinu při současném kumulovaném vládním dluhu ve výší 106 procent HDP mi přijde poměrně riskantní. Nicméně, tento krok nastartoval akcie k rostoucím pohybům.

Deníček investora: I štěstí je součástí obchodování

Pohyb jsem si analyzoval na několika akciových indexech v období od září do října a zjistil jsem, že mezi růstem amerických a evropských indexů byly poměrně značné rozdíly. Ačkoliv byla euforie způsobena záležitostí, která byla aplikovatelná především na americký trh, v důsledku čehož si indexy S&P 500 a Nasdaq ve sledovaných měsících připsaly kolem 4,4 procenta, byl to německý DAX, který si ve stejném období připsal něco málo přes 11 procent a jeho růst byl dle mého názoru ne vždy podložen fundamentálními faktory.

 

Snad by se dala uvažovat jistá kapitálová provázanost amerických a evropských firem či jednoduše přehnaný tržní optimismus. Této situace jsem využil pro menší trade DAX short. Důvodem jsou pro mě nadále přetrvávající otazníky ohledně sestavení německé vlády, nestabilní situace v britské Konzervativní straně premiérky Theresy Mayové, katalánská krize či potenciální (ač na toto bych až tak nesázel) ukončení kvantitativního uvolňování (QE). Tedy dle mého názoru na evropské poměry více než dost. Dále, DAX zanechával při svém robustním růstu na cestě mnoho gapů či oblastí s velmi nízkým zobchodovaným objemem a věřím, že tyto oblasti by se mohly časem vyplnit.

Deníček investora: O indexech volatility a 1. akciovém nákupu

To byly tedy základy mé analýzy. Bohužel, jak jsem posléze zjistil, načasovat podobný short vstup není vůbec snadné. Otevíral jsem postupně menší pozice tak, abych si zachoval manévrovací prostor. Má průměrná vstupní cena byla 12 939, avšak trh pokračoval v navyšování maxim a dostal se až na cenu kolem 13 520. To pro mě byly opravdu horké chvilky a musím říct, že rozhodnout se, zda pozici uzavřít ve ztrátě, je mnohem náročnější než do pozice vstoupit.

Nakonec jsem se rozhodl v pozici zůstat, což se ukázalo jako dobré rozhodnutí. Stejně rychle jak DAX vystoupal, tak i vyklesal zpátky k cenám kolem 13 100. Tedy lehce nabyl, lehce pozbyl. Každopádně jistě jsem nebyl jediný, komu tento 500 bodový swing nadělal vrásky na čele. Ostatně má pozice je také nadále ve ztrátě a v následujících dnech tak budu řešit, jak z pozice vystoupit s co nejlepším výsledkem. Můj target je cena 12 950, kterou si myslím, že by DAX mohl ještě otestovat předtím, než opět nastartuje rostoucí pohyby.

Ačkoliv tedy obchod nakonec asi nedopadne tak špatně, přinesl pro mě jeho vývoj hned několik ponaučení. Tržní rizika byla a vždy budou a je třeba je zohledňovat, nicméně daleko lepším způsobem, jak se proti nim zajistit je pořídit si put opci před nějakými specifickými tržními eventy (volby, referenda, FOMC,…). Dále, během earnings je dobré mít nějaký ten index či jiný tržní proxy instrument nakoupený. Jak jsem zjistil, tak nově zveřejněné výsledky mají tendenci spíše překvapovat pozitivně než negativně. Já samozřejmě na rizika věřím a myslím si, že správný ekonom by měl zpochybňovat vždy a všechno. Jen však doufám, že nejsem až příliš skeptický.

Deníček začínajícího investora je společná iniciativa zpravodajského portálu Roklen24 a pražské Saxo Bank. Cílem projektu je nabídnout mladému investorovi příležitost, nástroje a konzultace v jeho začínající snaze osvojit si základní investiční postupy a metody. Své poznatky, pocity a doporučení nabízí čtenářům Roklen24 ve formě subjektivně psaného deníku.

Newsletter