Zdravím! V posledních měsících je čím dál těžší odlišit podstatné tržní faktory od těch méně podstatných. Novinové titulky nám totiž dávají stále nové důvody obávat se o svá portfolia. Z mého pohledu se však hrozba globální obchodní války či efekt datových bezpečnostních problémů Facebooku pomalu vytrácí a zůstává to, co je skutečně kurzotvorné – earnings, QE, růst HDP. Od posledního příspěvku jeden můj obchod dopadl výborně a jeden na druhou stranu ne. V následujících řádcích se tedy podíváme na to, co se nepodařilo a co jsem naopak (snad) udělal dobře.
Začneme tedy tím lepším. Trade EURUSD short, který jsem otevíral přibližně v polovině března na ceně 1,235 za euro, se zavřel na mém take profitu na ceně 1,210 EURUSD. Důvodem pro tento pohyb bylo zpomalení inflace a ekonomického růstu v eurozóně, jak bylo oznámeno během dubnového zasedání ECB. Hlavní informací pro investory je tak skutečnost, že sazby i program QE zůstanou prozatím nezměněny – tedy -0,4 % depozitní sazba ECB a 30 mld. EUR jakožto hodnota nákupů aktiv v čistém vyjádření v rámci programu QE. Jak jsem tedy předpokládal, ECB je s ukončením QE opatrná a při výši evropské inflace zřejmě bude ještě v programu nějakou dobu pokračovat. Toto oznámení, jakkoli bylo veřejností očekáváno, euru příliš nepřálo a já se tedy mohl radovat z dalšího ziskového obchodu.
Co však nevyšlo, byla pozice v instrumentu UPRO ProShares UltraPro S&P500. A bohužel musím říct, že ztráta byla zapříčiněna čistě mým špatným řízením obchodu. V tomto instrumentu jsem měl uloženou značnou část portfolia a stop loss jsem měl přitažen jednoduše příliš blízko. Na vlastní kůži jsem tedy okusil, že stop loss má vedle svých nesporných výhod i některé nevýhody. Někdy vás totiž vyhodí z pozice, ve které byste za jinak nezměněných okolností rozhodně chtěli zůstat. Rozhodl jsem se s tím bojovat a trochu tuto tématiku prozkoumat tak, abych místo nastavování ad-hoc stop lossů mohl dát svým příkazům nějaký řád. Výsledkem mého zkoumání byl indikátor ATR (Average True Range), který zprůměruje maximální rozpětí cen (zahrnující closing price předchozího obchodního dne) pro zvolený počet uplynulých period. Dále indikátor tyto hodnoty zváží jednoduchým nebo exponenciálním způsobem a výsledkem je parametrizovaná hodnota rozpětí cen v pipech. Do budoucna bych tedy rád dal svým pozicím dostatek prostoru, a proto jsem se rozhodl na své další obchody aplikovat stop loss multiple 2,5x ATR. Snad mě tento postup uspokojí, a já tak nebudu nucen své obchody stoprocentně hedgovat, čímž bych se mohl připravit o značný ziskový potenciál.
Nicméně zpět k pozici UPRO long. Přes staronovou volatilitu, snižování bilančních sum centrálních bank, zvyšování sazeb a geopolitické krize je dle mého názoru na současném dění zřetelná jedna věc. Na trhu chybí jednoznačný důvod pro zpomalení. Pokud se podíváme na krizi z roku 2008, tehdy sehrálo roli několik faktorů, nicméně ty nejpodstatnější bych shrnul takto – na trhu nastala nadměrná úvěrová expanze, nastal přehnaný investiční optimismus a značně se rozšířily investice do instrumentů, kterým málokdo skutečně rozuměl. Snad až na poslední bod tyto faktory v současné době nenastávají. Tedy z mého pohledu toto není high watermark a nevidím důvod, proč bychom neměli i nadále věřit klasickým tržním indexům (ostatně na začátku roku 2009 se index S&P500 obchodoval za 932 USD, dnes se obchoduje za 2635 USD). Dále, pokud zvažujeme koncept antifragility, pak je volatilita poslední doby pro trhy prospěšná a zamezí onomu přehnanému investičnímu optimismu.
Nakonec pouze krátce k mému poslednímu nákupu, kterým byla akcie farmaceutické společnosti Shire. Tuto společnost mám již dlouho na watchlistu, ale až její výsledky za první kvartál mě přiměly skutečně do pozice vstoupit. Mimo optimistického výhledu na rok 2018 vykazuje společnost velmi nízkou míru zadlužení (např. 0,5 D/E) a rovněž svým vlastníkům vyplácí dividendu v průměrné výši kolem 0,65 %, což při současné volatilitě nikdy není nazbyt.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.