Deníček investora: Nezbytná korekce a nákup růstové aerolinky

Výsledková sezóna je v plném proudu a zatím mohu říci, že rozhodně nezklamala. Ačkoli se to v posledních dnech trochu zvrtlo, tak začátek roku byl pro akcie téměř euforický. Já jsem mezitím samozřejmě nelenil a do svého portfolia přidal opět pár titulů, ve kterých vidím potenciál.

Jak jsem psal naposledy, věřím, že výsledková sezóna předčí očekávání. A částečně se již tak stalo. Výsledky společností jako Apple či Amazon byly vyšší než očekávání analytiků, díky čemu se index S& P500 vyhoupl na ceny kolem 2830 USD za akcii a již téměř předčil predikce většiny investičních bank ohledně vývoje indexu pro rok 2018. Tedy má opční pozice v instrumentu UPRO se prozatím vyvíjí nadmíru dobře. Nicméně opce jsou mnohem komplexnější tématika, než jsem si původně myslel. Na školách se učí, že držitel opce má dvě možnosti – uplatnit nebo nechat propadnout. Nicméně realita je trochu jiná. V okénku obchodní platformy s aktuálním P/L je člověk vždy zvyklý sledovat, jak se jeho pozicím vede. Držitel opce tak v tomto okénku přirozeně také vidí, jak se vyvíjí cena jeho instrumentu – tedy opce. V momentě, kdy však člověk plánuje opci uplatnit, musí sledovat především, jak se vyvíjí rozdíl ceny podkladového instrumentu a realizační ceny, který nemusí vždy odpovídat aktuální ceně opce (záleží na deltě opce). Tedy pro začínajícího obchodníka je to poměrně matoucí situace. Každopádně, v konečném důsledku má tak držitel opce kromě již zmíněných dvou možností ještě možnost třetí, a sice opci prodat. Já vzhledem k tomu, že je pozice momentálně in-the-money, plánuji opci uplatnit někdy před koncem splatnosti.

Deníček investora: Opce S&P 500 a Black-Scholes v období klidu

Jak již titulek napovídá, jsem nadále optimistický ohledně hospodářského cyklu. A to i přes růst výnosů na dluhopisech v poslední době, který způsobil jeden z největších tržních poklesů za poslední půlrok. Tento faktor mi přijde do jisté míry pouze behaviorální. Obecně lze říci, že když na S&P již 100 dní nedošlo k 1% korekci, pak je to dlouho. A pokud se nemýlím, tak ta nastala naposledy v srpnu minulého roku. Tedy dle mého názoru obchodníci spíše využili této příležitosti k výběru zisků. Ostatně Fed již přes 2 roky zvyšuje sazby a negativní dopad na akcie to rozhodně nemělo, jakkoli to mohlo společnostem zdražit financování či snížit očekávané CF pro akcionáře v jednotlivých letech. Nicméně i nadále je třeba být opatrný.

Tedy nejprve jsem pořídil akcii United Continental Holdings (UAL), jedná se o společnost mimo jiné provozující aerolinky United Airlines. Pro mnohé je tato firma známá především nedávným incidentem, kdy bylo nesvévolně vyhoštěno z letadla několik cestujících s řádně koupenou letenkou. Společnost se k incidentu postavila čelem a vyvázla pouze s malým šrámem na reputaci. O to překvapivější byla reakce akcionářů, kteří během ledna i přes zveřejnění lepších než očekávaných výsledků poslali cenu akcie téměř o 11 % níže. Tohoto poklesu jsem využil a nakoupil akcie za (věřím) výhodnou cenu. Důvodem nejistoty investorů je především neustále rostoucí cena ropy a dále nepřesvědčivá prezentace CEO společnosti ohledně plánů na zvýšení marží do budoucna. Fundamenty této firmy však zůstávají příznivé, proto jí i nadále věřím. Například na základě P/E či EV/EBITDA ratia je společnost oproti peerům přibližně o 30 % podhodnocena.

Jak jsem slíbil, popřemýšlel jsem i o efektivní cestě, jak své portfolio zajistit. V minulosti jsem zkoušel různé indexy volatility, ale ukázalo se, že to není to pravé ořechové. Kupování put opcí v takto investorsky optimistickém prostředí se však rovněž nepřikláním. Tedy z mého pohledu je ideálním řešením nějaká anticyklická komodita. Udělal jsem si na tuto tématiku menší research a nakonec jsem se rozhodl pro zajištění pomocí stříbra. Stříbro má velmi vysokou korelaci s cenou zlata, které je také velmi vhodným zajišťovacím instrumentem, a rovněž má negativní korelaci s hlavními akciovými indexy. Nevýhodou stříbra je, že oproti zlatu je jeho cena podstatně volatilnější. Na rozdíl od zlata je však tato komodita mnohem více průmyslově využívaná, a tedy její držba dává i větší smysl než jen jako uchovatel hodnoty.

Na závěr i jeden neúspěch. Akcie společnosti Dean Foods, kterou jsem měl nějakou dobu v portfoliu, se během ledna propadla a pozice se tak zavřela na mém stop lossu, který jsem měl nastaven na úrovni breakevenu. Tedy ztráta to byla pouze o málo větší než rozdíl kupní a prodejní ceny. To však pořád odpovídá mé filozofii – držet ztráty nízké a zisky vysoké.

Deníček investora: I štěstí je součástí obchodování

 

Newsletter