Dolar se po včerejším posílení proti euru obchoduje na hranici 1,1600 EURUSD. Posilující dolar oslabil procyklické měny i měny regionu. Koruna se obchoduje nad 25,70 za euro a je nejslabší od poloviny července.

Deregulace a škrty na daních rozhodnou o americkém růstu

Tlak na Trumpův kabinet se začíná pomalu, ale jistě stupňovat. V tomto roce zbývá už jen 80 legislativních dní a nejdůležitější reforma stále nemá svoji přesnou podobu. Šéf konzultantské firmy EY Mark Weinberger tvrdí, že změny korporátních daní jsou klíčem k tomu, aby si americké firmy udržely světovou konkurenceschopnost.

Ředitel EY zastává místo v poradním kruhu, který sdružuje více než 200 největších amerických společností stejně jako některé největší mezinárodní firmy a zástupce ministerstva práce. Jejich úkolem je diskutovat návrhy s kabinetem Donalda Trumpa.

„To, co rozhodne o osudu americké ekonomiky, je, jestli slibované reformy budou dokončeny a schváleny během několika příštích měsíců,“ uvedl ve středu pro CNBC Weinberger. „Jsem si jistý, že všichni udělají maximum pro to, aby v letošním roce celý proces daňové reformy dokončili,“ uvedl svůj názor ředitel EY. Vzápětí však potvrdil, že změny největší ekonomika světa pocítí nejdříve roce 2018 nebo 2019.

Američané dluží 13 bilionů dolarů. Je tohle ten americký sen?

Weinberger přitom zdůrazňoval důležitost rychlého postupu nejen ve věci deregulací, ale především u daňových změn. Jako argument uvedl průzkum mezi řediteli společností ve zmíněném poradním kruhu. Ukázalo se, že 77 procent z nich by najalo více lidí87 procent by pak více investovalo do vybavení hmotným kapitálem. Pokud by změny naopak zavedeny nebyly, 90 procent respondentů uvedlo, že by přistoupilo spíše ke škrtům z důvodu současné situace.

Hlavní otázkou tak dle šéfa EY zůstává, kam až budou politici schopni zajít vzhledem k tomu, že se škrty budou muset promítnout zvýšením rozpočtového příjmu v jiném sektoru jako pojistka toho, aby se v příštích letech nezhoršil deficit amerického rozpočtu. V neposlední řadě by mělo být úkolem právě politických tlaků, aby přivedly mnohé americké firmy, které daní svoje příjmy v zámoří, zpět.

Mark Zuckerberg a základní příjem. Proč mu (ne)naslouchat?

Newsletter