Deset bizarních indikátorů, které značí ekonomickou katastrofu

S tím, jak se v posledních letech nafoukly bubliny na trzích všemožných aktiv, se také takříkajíc roztrhl pytel s předpovědmi analytiků, kteří se snaží trefit datum dalšího „černého pátku“ (či černého pondělí nebo úterý). K tomu jim slouží řada indikátorů, ať už jde o indexy růstu cen nemovitostí, ukazatele nadhodnocení cen akcií, vývoj úvěrů, korporátních zisků a tak dále… Započínající recesi však mohou značit i tak trochu bizarní věci.

Vyčerpávající přehled oněch bizarních ekonomických indikátorů nabídl server Business Insider. My z nich vybíráme ty nejzajímavější:

Index spotřeby léků

Během recesí rostou tržby z prodeje aspirinu a dalších léků na bolest hlavy, jelikož lidé jsou více vystresovaní. Během posledního čtvrtletí roku 2008 se prodej léku Advil zvýšil o 8 %.

Indikátor zlevňujících se aut

Podle rychlosti, s jakou jdou s cenami dolů prodejci automobilů, můžete poznat, jak špatně na tom ekonomika je. Důkazem budiž rok 2008, kdy se firmy Ford, General Motors a Chrysler v USA předháněly, která z nich nabídne větší slevu.

USA stále v krizi? Může za to McDonald´s, Walmart a skrblíci

Index délky sukní

Na tento jev již ve 20. letech minulého století poukázal ekonom George Taylor: čím kratší ženy nosí sukně, tím lépe na tom ekonomika je.

Indikátor „prvního rande“

Když výkon ekonomiky klesá, lidé se cítí osamělí, a tak často touží po seznámení a sblížení s opačným pohlavím. Internetová seznamka Match.com potvrdila, že během poslední čtvrtiny roku 2008 zaznamenala největší zájem o své služby.

Index spotřeby kartonových krabic

Když ekonomika míří do recese, rapidně klesá také využívání kartonových krabic. Je to logické, jelikož v krabicích se obvykle posílá nějaké zboží. Pokud je tedy ekonomický pokles, moc se nevyrábí, neprodává a neposílá, a není tedy potřeba tolik krabic.

 

Happy Meal indikátor

V těžkých časech restaurace omezují výhody, které nabízejí v rámci dětských balíčků. Například fast-food Red Robin během poslední finanční krize snížil počet pastelek, které děti dostávaly zdarma v balíčku k dětskému menu.

Index populace aligátorů

Během recesí si lidé těžko mohou dovolit kabelky a tašky z předražené aligátoří kůže. Jak tehdy psaly New York Times, v roce 2009 čelily aligátoří farmy v Louisianě platební neschopnosti, jelikož trh byl zcela vyschlý.

Indikátor odpadků

Pokud se méně vyrábí, pak se méně spotřebovává a vzniká také méně odpadu. Žádný jiný ukazatel není s ekonomickou aktivitou více korelován: ekonomové Michael McDonough a Carl Riccadonna udávají korelaci kolem 82 %.

Index prodeje mužského prádla

Každý si utahuje opasek trochu jinak, avšak muži se během ekonomických poklesů často snaží šetřit na spodním prádle. Jak ukázal výzkum firmy Mintel, během roku 2009 klesl prodej mužského spodního prádla 2,3 %, což byl první pokles od roku 2003.

Lipstick indikátor

Během krizí ženy místo drahých kabelek a šatů raději nakupují rtěnky, které je učiní atraktivnějšími za nižší náklady. Podle serveru Investopedia se prodej rtěnek v následujících měsících po teroristickém útoku 11. září 2011 zdvojnásobil.

Finanční krize proměnila americkou ekonomiku ve šneka

 

Newsletter