Deset největších bank na světě

Banky hrají v našem životě významnou roli. Jestli je to dobře, nebo ne, ať si každý rozhodne sám. Ty největší bankovní domy se nachází na území státu s pravděpodobně největším ekonomickým potenciálem na světě. Kdo se letos vměstnal do první desítky z hlediska aktiv?

10.Credit Agricole

Číslem deset je francouzský gigant Credit Agricole Group. Společnost byla založena v roce 1894 a sídlí v Montrouge. Hodnota aktiv banky je 1,91 bilionu dolarů. Deníkem Forbes byla vyhodnocena v nejlepší dvacítce firem s udržitelným rozvojem.

9.Bank of America

Tato americká banka se může pyšnit aktivy v hodnotě 2,15 bilionu dolarů. Soustředí se především na spotřebitele. Disponuje sítí o velikosti pěti tisíc poboček a nabízí i investiční služby.

8.BNP Paribas

Osmá největší banka je z Francie. Sídlo má v Paříži, ale operuje v 75 zemích světa. Drží aktiva v hodnotě 2,4 bilionu dolarů a je tak druhou největší bankou eurozóny.

7.JPMorgan Chase & Co.

Největší banka Spojených států amerických zaujímá v naší desítce sedmou pozici. Newyorská společnost má celkem 5100 poboček a operuje ve více než sto zemích světa. Její aktiva činí 2,45 bilionu dolarů.

6.Mitsubishi UFJ Financial Group

Japonská banka je číslem šest. Je to druhá největší veřejná firma s aktivy 2,46 bilionu dolarů. Byla založena sloučením Mitsubishi Tokio Financial Group a UFJ Holding v roce 2005.

Draghi a vypuštění možnosti ještě víc snížit sazby? Nikdy neříkej nikdy…

5.HSBC Holdings

Banka HSBC je největším bankovním ústavem ve Velké Británii. Hodnota jejích aktiv je 2,57 bilionu dolarů.

Komentář: Pozor na centrální banky! Něco se dít bude, ale…

4.Bank of China

Tato čínská banka byla založena v roce 1912, je tak nejstarší bankou této země. Její aktiva v současnosti dosahují hodnoty 2,63 bilionu dolarů.

3.Agricultural Bank of China

Tato společnost se může zároveň pyšnit i místem v nejlepší desítce, co týče velikosti všech firem na světě. Disponuje aktivy v hodnotě 2,82 bilionu amerických dolarů.

2.China Construction Bank Corp.

Pomyslnou stříbrnou medaili si odnáší China Construction Bank. Drží aktiva v hodnotě téměř tří bilionů dolarů, přesněji 2,94 bilionu. Na domácí půdě má přes 13 tisíc poboček a je zastoupena i v dalších významných finančních centrech, jako je New York, Soul, Frankfurt nebo Hongkong.

Hlava jak balón. Jakými předsudky trpí centrální bankéři?

1.Industrial & Commercial Bank of China

Největší bankou na světě je tzv. ICBC. V tržbách sice zaujímá se svými 135 miliardami dolarů až čtvrté místo, ale drží o více než půl bilionu aktiv víc než China Construction Bank, tedy celkem 3,62 bilionu dolarů.

Newsletter