Deset podivných daňových výjimek napříč světem

Daně mají celou řadu skvělých funkcí; napravují externality, snižují spotřebu nežádoucích statků a v neposlední řadě jsou něčím, na co mohou liberálové donekonečna nadávat. A tak jak zní otřepaná průpovídka, člověk musí na světě jen dvě věci – umřít a platit daně. Jenže něco je pro společnost naopak prospěšné natolik, že si to zaslouží daňovou výjimku – například nošení kovbojských bot.

  1. Kovbojské boty

V americkém státě Texas jsou z maloobchodní prodejní daně osvobozeny kovbojské boty. Žádné jiné boty ale nikoliv.

  1. Výjimka pro umělce

V Irsku nemusí umělci za určitých okolností danit výnosy z prodejů svých děl. Pokud finanční úřad uzná, že se jedná o dílo originální a kreativní, které přináší uměleckou či kulturní hodnotu, je umělci přiznáno osvobození od daně z příjmu až do výše 40 tisíc EUR. Uměleckou hodnotu má přitom dílo v případě, že umocňuje estetické prožitky konzumentů, a kulturní hodnotu, pokud zvyšuje kvalitu osobního či společenské života v důsledku své intelektuální, duchovní či estetické formy a obsahu.

  1. Zvýhodnění za strom

Na Havaji platí, že pokud pěstujete státem schválené stromy, můžete si nárokovat daňový odpočet ve výši až 3000 dolarů.

Oxfam: Mezi nejhoršími daňovými ráji je Nizozemsko či Švýcarsko

  1. Kulturně-britské filmy a videohry

Podobným způsobem jako v Irsku podporují umění i ve Velké Británii, kde lze dostat daňovou výjimku v oblasti filmové tvorby. Pokud je film tzv. culturally British, tedy zachycuje různorodost britské kultury, britskou tvořivost či britské dědictví, mohou filmaři dosáhnout až na 25% daňovou slevu z odvodů ze souvisejících příjmů. Podobným způsobem poskytuje Spojené království daňové zvýhodnění také na videohry, které mají kulturní obsah.

  1. Cereálie s hračkou

V Kanadě platí zákon, díky kterému se firmám vyrábějícím snídaňové cereálie vyplatí potěšit malé strávníky. Pokud totiž do krabice s cereáliemi schovají ještě hračku, mohou využít daňové zvýhodnění.

  1. Cestování balónem

V americkém státě Kansas je vybírána tzv. amusement tax, tedy jakási daň ze zábavy; zdaňuje se zde veškeré vstupné vybrané na místech, která slouží pro pobavení či rekreaci. Jenže jelikož podle federálního zákona nesmí státy uvalovat poplatky na leteckou dopravu, vznikl v roce 2010 spor, zda amusement tax podléhají také lety v horkovzdušných balónech. Konečné rozhodnutí je takové, že pokud je balón při letu upoután k zemi, pak se jedná o zábavu, a tedy let dani podléhá, zatímco pokud upoután není, pak se jedná o cestování, tudíž let dani nepodléhá.

  1. Make-up pro nebožtíka

Pokud se v americkém Ohiu necháte nalíčit v kosmetickém salónu, pak se samozřejmě jedná o službu, která musí zdaněna. Avšak nalíčení zesnulých v márnici je zde od daně osvobozeno.

Kolik strávíte ročně nad daněmi? Česká firma na průměru 234 hodin

  1. Čarodějnictví

V Nizozemsku existuje předpis, podle kterého si mohou zvláštní daňové zvýhodnění nárokovat ti, kteří studují anebo praktikují čarodějnictví. Ačkoliv jde o starý předpis, vzbudil velkou pozornost poté, co jej soud v roce 2005 potvrdil.

  1. Hlídací pes

Zatímco v České republice si můžete uplatnit daňovou slevu na manželku či na dítě, v USA jsou daňově zvýhodnění i hlídací psi. Pokud zde vlastníte podnik a provozní budovu vám hlídá pes, pak si za něj můžete každý rok uplatnit určitý odpočet.

  1. Ústřice

Pokud v americkém Marylandu chováte jakožto zemědělec ústřice, pak si můžete nárokovat daňové zvýhodnění. Na jiné měkkýše se ale daňová sleva nevztahuje.

 

Newsletter