Deset společností, které ovládají to, co pijete a jíte

Při procházení uliček supermarketů můžete být poměrně překvapeni například tím, kolik druhů Pringles si můžete koupit. Ale zatímco se zdá, že rozmanitost druhů nemá konce, jednoduchá infografika ukazuje, jak málo korporací za stovkou produktů opravdu stojí. Kdo ovládá téměř všechno, co pijeme a jíme?

Oxfam International vytvořil infografiku, která ukazuje zajímavou skutečnost – jak pouhých 10 hlavních korporací ovládá trh. Vyrábí většinu toho, co se dá na trhu koupit. Patří mezi ně: PepsiCo, General Mills, Kellogg, Associated British Foods, Mondēlez (dříve Kraft Foods), Mars, Danone, Unilever, Coca-Cola a Nestlé.

Normálně si nespojíte výrobce nápojů s výrobcem müsli tyčinek. Infografika však všechny tyto nepravděpodobné vazby, které tvoří „Big 10“ potravinářského a nápojového průmyslu, poodhaluje. „Tyto společnosti jsou tak silné, že jejich politiky mohou mít zásadní vliv na diety nebo pracovní podmínky lidí na celém světě, jakož i na životní prostředí,“ poznamenal Alexander E. M. Hess v USA Today.

Říkáte si na životní prostředí? Ano. Jak poznamenal server Business Insider, „Big 10“ vyprodukovala v roce 2013 až 263,7 milionů tun emisí skleníkových plynů. Pokud by tyto společnosti tvořily národ, byly by 25. nejvíce znečišťující zemí světa.

Newsletter