Desítky miliard pro Řecko? – čtvrtek ONLINE

Po středečním rozhodnutí zemí eurozóny nepokračovat s Řeckem ve vyjednávání o případném novém programu mezinárodní pomoci do vyústění nedělního referenda poroste napětí kolem umrtvování ekonomiky vinou zavřených bank. Řecký premiér Alexis Tsipras, který ve středu opět naléhal v televizním projevu na občany, aby hlasovali pro odmítnutí dohody s věřiteli, má dnes na programu setkání s vůdcem koaličních Nezávislých Řeků a ministrem obrany Panosem Kammenosem. Toho by měl podle všeho ubezpečit o tom, že nehodlá zvýrazňovat úsporná opatření ve výdajích na obranu v rámci šachů kolem vyjednávání s mezinárodními věřiteli. Očekává se, že před bankomaty se budou dál tvořit fronty obyčejných lidí, kteří si mohou na den vybrat 60 eur a důchodců, kteří mají nárok v tomto týdnu jen na 120 eur. Země bude v očekávání pátečního verdiktu nejvyššího správního soudu ohledně ústavnosti referenda…

Sledujeme online

17:37 MMF: Řecko bude potřebovat dalších 50 miliard eur

16:23 Vedoucí představitelé ECB hodlají o programu nouzového financování pro řecké banky znovu jednat v pondělí, tedy den po klíčovém referendu. S odvoláním na nejmenovaný zdroj o tom dnes informovala agentura Reuters. Na programu nouzového financování (ELA) jsou závislé řecké banky, které jsou od pondělí z rozhodnutí vlády na týden zavřené. Limit úvěrů z programu ELA se nyní podle Reuters pohybuje kolem 89 miliard eur

15:21 Červnový zápis ECB: Není důvod ke změně programu QE ani sazeb

13:39 Řecké banky se otevřou, jakmile se zemi podaří uzavřít dohodu se zahraničními věřiteli. Ta by mohla být uzavřena okamžitě po nedělním referendu, řekl státní ministr a hlavní poradce premiéra Alexise Tsiprase Nikos Pappas. Podle dosavadního vládního výnosu se mají banky otevřít 6. července. „Banky se znovu otevřou, jakmile dosáhneme dohody,“ prohlásil Pappas. Dodal, že vláda nebude nikdy uvažovat o tom, že by občany připravila o část jejich vkladů.

13:14 Řekové odstřelí SYRIZU a Tsipras zamíří na trička?

13:12 Pokud Řekové v nedělním referendu řeknou „ne“ přijetí podmínek mezinárodní pomoci, neposílí to jejich vyjednávací pozici a Řecko i Evropa se tím dostanou do „velmi obtížného“ postavení. Uvedl to v projevu před výborem nizozemského parlamentu šéf euroskupiny a nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem. Jeho poznámka je zřejmě reakcí na výrok řeckého premiéra Alexise Tsiprase, který ve středu prohlásil, že odmítnutí podmínek posílí vyjednávací pozici Řecka a pomůže k vyjednání lepších podmínek.

Dijsselbloem dodal, že otázka, která má být předložená v referendu, se týká dokumentů, které nemají „žádný význam“ poté, co v úterý řecký záchranný program skončil. Upozornil také, že většina Řeků chce zůstat v eurozóně a referendum ukáže, zda jsou připraveni přijmout potřebné úspory, které jsou k tomu potřebné.

10:17 Pokud řečtí voliči v nedělním referendu přijmou podmínky pomoci mezinárodních věřitelů, je možné, že vláda podá demisi. Prohlásil to dnes podle agentury AFP řecký ministr financí Janis Varufakis. „Mohli bychom rezignovat, ale učinili bychom tak v duchu spolupráce s těmi, kdo převezmou štafetu.“

8:24 Proti referendu a jeho pořádání podali stížnost dva řečtí občané. Podle ústavních právníků se nepředpokládá, že by soud hlasování zmařil.

8:22 Moody‘s zhoršila rating Řecka hlouběji do spekulativního pásma

Ratingová agentura Moody‘s jako poslední ze tří hlavních ratingových agentur snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka hlouběji do spekulativního pásma na známku Caa3 z Caa2. Agentura uvedla, že pravděpodobnost, že Řecko získá pomoc od svých věřitelů, se od předchozího hodnocení v dubnu snížila. Bez podpory od mezinárodních věřitelů a bez hospodářských a fiskálních reforem potřebných pro získání této podpory a pro to, aby země dala své vlastní finance na udržitelnější úroveň, Řecko nebude v určitou chvíli schopné splácet své dluhopisy, uvedla agentura v prohlášení. Řecko se ve středu stalo první rozvinutou zemí, která přestala splácet svůj dluh u Mezinárodního měnového fondu. Moody‘s rovněž varovala před dalším snížením ratingu země, ke kterému by agentura s největší pravděpodobností přistoupla v případě negativního výsledku referenda, napsala agentura Reuters. Podobný krok jako Moody‘s tento týden učinily také agentury Fitch a Standard & Poor‘s. U agentury S&P má Řecko nyní známku CCC-, což je hodnocení na stejné úrovni jako v případě Moody‘s. Fitch dala Řecku známku ještě o stupeň horší, a to CC.

6:58 Řecký premiér Alexis Tsipras, který ve středu opět naléhal v televizním projevu na občany, aby hlasovali pro odmítnutí dohody s věřiteli, má dnes na programu setkání s vůdcem koaličních Nezávislých Řeků a ministrem obrany Panosem Kammenosem. Toho by měl podle všeho ubezpečit o tom, že nehodlá zvýrazňovat úsporná opatření ve výdajích na obranu v rámci šachů kolem vyjednávání s mezinárodními věřiteli.

6:00 Středeční dění jsme pro vás sledovali zde: Jednání s Řeky přerušena do referenda – středa ONLINE

Newsletter