Deutsche Bank po obří ztrátě ruší dividendu a propouští

Nedávný „profit warning“ největší německé banky se dnes ukázal v jasnějších obrysech. Deutsche Bank oznámila za třetí čtvrtletí roku čistou ztrátu v rekordní výši 6 miliard eur. Akcionáři navíc po téměř šedesáti letech nedostanou vyplacenou dividendu, banka bude masivně propouštět a uzavře provoz investiční divize v několika zemích. Akcie DB v úvodu obchodování reagují zhruba 2procentní ztrátou.

Deutsche Bank na začátku měsíce varovala před ztrátou 6,2 mld. eur, výsledná výše ztráty je nepatrně mírnější. Banka zaúčtovala odpisy v divizi investičního bankovnictví i dalších aktiv v rámci hluboké restrukturalizace a vysoké právní náklady, to vše celkové výši 7,6 miliard eur. Bance také hrozí několik právních sporů. Mimo jiné je vyšetřována kvůli podezření z manipulace s měnovými kurzy a kvůli obchodním stykům s Íránem, které podléhaly embargu.  

„Ve třetím čtvrtletí jsme utrpěli rekordní ztrátu, která je velkým zklamáním a je důsledkem nákladů, o nichž jsme informovali nedávno,“ podotkl výkonný ředitel banky John Cryan. Banka ale zároveň uvedla, že její kapitálová rezerva (Tier 1 ratio) vzrostla na 11,5 procenta díky snížení rizikovosti aktiv a také rozhodnutí doporučit nevyplatit letos dividendu.

Akcionáři nedostanou dividendu za roky 2015 a 2016, aby banka mohla lépe stabilizovat své finanční ukazatele. Výplata dividendy bude obnovena po tomto „náročném období“. Dividendu banka vyplácela dosud každoročně od roku 1957 a od roku 2008 ji nesnížila. V loňském roce vyplatila 75 centů na akcii.

Dividenda nula? Deutsche Bank chystá generální úklid

Celkové výnosy banky ve třetím čtvrtletí meziročně klesly o 7 procent na 7,3 miliardy eur. Příjmy z obchodování přitom vzrostly o 7 procent, u obchodování dluhopisů a měn, které tvoří největší část investiční divize, se příjmy zvýšily o 20 procent na 1,7 miliardy eur. Příjmy z obchodování akcií se o 19 procent snížily na 588 mil. eur.

Banka navíc oznámila, že propustí 9.000 lidí a zbaví se značné části aktiv, čímž se celkový počet zrušených pracovních míst vyšplhá na 26.000. Deutsche Bank zruší provoz částí, jejichž ziskovost není s ohledem na přísnější regulatorní požadavky dostatečná. Podle serveru Dow Jones banka omezí provoz investiční banky o polovinu, mimo jiné uzavře pobočky v Chile, Mexiku, Dánsku, Finsku a dalších zemích. 

Deutsche Bank rozdělí svou investiční banku na dvě části

Newsletter