Deutsche Bank řeší, jak se elegantně zbavit Trumpa

Firmy vlastněné Donaldem Trumpem dluží německé Deutsche Bank zhruba 300 milionů dolarů. Tyto úvěry jsou od vítězství Trumpa ve volbách bance trnem v oku. Proč? Za jejich splacení se kdysi zaručil Trump osobně. Manažeři Deutsche Bank tak nyní řeší, jak se této záruky elegantně zbavit. Uvádí to agentura Bloomberg s odvoláním na osobu obeznámenou s jednáním banky.

Deutsche Bank patří k největším věřitelům Donalda Trumpa. Zhruba 300milionový úvěr od Deutsche Bank představuje téměř polovinu jeho současných dluhů. Vyplývá to z analýzy, kterou v červnu provedla agentura Bloomberg, a která spočítala, že Trumpův celkový majetek dosahuje tří miliard dolarů.

Na co si Trump od Deutsche Bank půjčil?

  • Na golfový resort Doral, kde Trump dříve pořádal soutěže krásy a kde slavil své volební vítězství, si v roce 2012 půjčil 125 mil. USD.
  • Na mrakodrap s hotelem a kancelářemi v Chicagu, si vzal úvěr ve výši 25-50 mil.USD, který bance způsobil problémy už v době finanční krize.
  • Na dokončení hotelu Trump International získal v roce 2015 úvěr 170 mil. USD.

Zabavení majetku prezidenta?

Úvěry jsou splatné v letech 2023 a 2024. Podle nejmenovaného odborníka osloveného agenturou Bloomberg vypadají dohody jako smlouvy s VIP klientem, neboť obsahují příznivější úrokové sazby, než jaké by byly u nemovitostních úvěrů běžné. Úroky a splátky jistiny platí Trump Organisation, kterou nyní vedou Trumpovi synové Eric a Donald jr. Donald Trump starší, který je sice stále majitelem svých firem, a který by však již s tímto obchodem neměl mít nic společného, je stále za úvěry osobně zaručen. To je situace, která není bance zrovna příjemná. Pokud by totiž jednou došlo na problém se splácením, mohla a musela by zabavit majetek úřadujícímu prezidentovi Spojených států – nebo se o to alespoň pokusit.

Třetí světová válka už začala. Trump celé čtyři roky nevydrží

Důvodem obav pro banku v současné chvíli není úvěrové riziko. V minulosti se sice Trump jako dlužník a Deutsche Bank jako věřitel kvůli platební morálce ocitli před soudem, v současné době jsou prý úvěry pravidelně spláceny. Co však banku nyní znepokojuje, je riziko její pověsti a její právní integrity. Ráda by s těmito půjčkami totiž zacházela jako s normální hypotékou, odstranila z nich osobní záruku a nahradila ji ručením úvěrovanými nemovitostmi.

Trumpův právní zástupce v prosinci prohlásil, že smlouva o úvěru na komplex v Chicagu už v tomto smyslu byla změněna. V případě nemovitostí v Miami a Washingtonu však dohoda zatím vázne.

Jak se zbavit Trumpa

Banka, která z USA ještě očekává pokutu kvůli kauze praní peněz v Rusku, nechce oficiálně své obchody s Trumpem komentovat. Jisté je, že se pohybuje na tenkém ledě. Pokud totiž zruší Trumpovu osobní záruku, může se dostat pod palbu kritiky, že prezidentovi straní. Na druhou stranu nechce riskovat zhoršení vztahů s Trump Organisation, kdyby jako cenu za odstranění Trumpovy osobní záruky zvýšila úroky. Jednou z variant je i prodej úvěrů, nicméně někteří potenciální zájemci by se mohli zaleknout rizika, že se dostanou pod drobnohled médií, jako každý, kdo má co do činění Trumpem, upozornil nejmenovaný bankéř oslovený agenturou Bloomberg. Aktuálně tak podle informací agentury Bloomberg manažeři banky v současné době zvažují možnosti, jak tyto úvěry restrukturalizovat.

Trump svou první velkou zkoušku prohrál

Newsletter