Jestřábí výhled sazeb Fedu zvýšil střední a delší konec americké výnosové křivky. Vzrostly zejména reálné tržní sazby. Dolar v návaznosti na to posílil na dvouměsíční maxima. Během dne očekávejme dozvuky Fedu s rizikem pro rizikové měny. Koruna oslabila k 25,50 za euro, vzhledem k výhledu sazeb ČNB předpokládáme omezený prostor pro další oslabení.

Deutsche Bank, Volkswagen. Jak obstojí německá ekonomika?

Dvojí německá pohroma? Největší německá automobilka a největší německá banka zažívají „otřesy“, které by mohly mít vliv na silné ekonomické základy země. Ačkoli jsou dopady skandálu s emisemi na automobilku Volkswagen, jednoho z největších zaměstnavatelů v zemi, stále neznámé, zrušení téměř 4 tisíc pracovních míst čeká kvůli restrukturalizaci Deutsche Bank. Jaký vliv to bude mít na „železnou“ německou ekonomiku?

 

Export naznačuje, kde se síla této ekonomiky nachází, když se začal „otáčet“ ještě před „strašením“ Volkswagenem. Německý export v srpnu zaznamenal největší pokles za posledních šest let zejména v důsledku poklesu objednávek obchodních partnerů z rozvíjejících se trhů. Ačkoli bývá srpen tradičně slabší, pád 5,2 procenta byl větší, než se předpokládalo. Podle průzkumu Evropské komise zveřejněné minulý týden byli německé podniky a spotřebitelé více optimističtí v září než v říjnu. Ve čtvrtek a pátek tohoto týdne budou zveřejněny údaje německých průmyslových objednávek a průmyslové výroby, které by měly poskytnout další informace o tom, zda problémy kolem Volkswagenu ovlivňují celkovou výrobu.

Zpochybněna byla také velmi ceněná politická stabilita země v „pokrizové“ době. V koalici vedené kancléřkou Angelou Merkelovou začínají vznikat rozpory. Křesťanskodemokratická unie (CDU) a její bavorská sestra CSU se momentálně přou kvůli migraci. Bavorská hranice s Rakouskem je konečným cílem mnoha uprchlíků, kteří se snaží dostat do Německa, a to není po chuti místním politikům CSU, kteří se snaží „řídit“ sociální a finanční dopad očekávaného příchodu téměř milionu migrantů v průběhu letošního roku.

Zničí imigranté Merkelovou a německou vládu?

Spekulace o konci Merkelové v pozici kancléřky před koncem jejího funkčního období, které vyprší v roce 2017, je v této fázi, podle Carsten Nickel, viceprezidentky společnosti Teneo Intelligence, „panické“. Důvodem je podle ní nedostatek vyzyvatelů a selhání hlavní opoziční SPD. „CDU / CSU by se v průzkumech propadla mnohem hlouběji, pozici kancléře by však udržela.“

 

Spojené státy začaly vyšetřovat kvůli emisím také nová auta od Volskwagenu, Audi i Porsche. Automobilky se hodně diví a hodlají se bránit. #Dieselgate dál bobtná. #Roklen24

Posted by Roklen24 on 3. listopad 2015

Newsletter