Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar se obchoduje v mírné ztrátě nad 1,0840 za euro. Koruna obrátila do lehkého zisku pod 25,35 za euro.

Dieselgate: Volkswagen podváděl v Evropě, BMW neplní normy?

Skandál kolem emisí dieselových vozů Volkswagen se stěhuje do Evropy a zasahuje další značky. Akcie BMW padají až o 9 procent na zprávě magazínu AutoBild, podle které naftový model nové X3 nesplňuje evropské emisní normy. Německá automobilka Volkswagen manipulovala s emisními měřeními u naftových vozů i v Evropě, prohlásil německý ministr dopravy Alexander Dobrindt.

„Byli jsme informováni, že také v Evropě jsou vozy s naftovými motory o objemu 1,6 a 2,0 litru zasaženy manipulacemi, o nichž se mluví,“ řekl Dobrindt novinářům. Americké úřady uvedly, že manipulace se týkaly vozů značek VW a Audi s naftovými motory, které se v USA prodávaly v posledních sedmi letech.

Škoda Auto, která je součástí koncernu Volkswagen Group, ve středu uvedla, že na obcházení měření emisí se přišlo u koncernových motorů TDI pod typovým označením EA 189, které montovala do svých starších modelů Fabia, Octavia, Superb, Rapid nebo Roomster, ročníky 2009 až 2013.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zd

Nová X3 od BMW neplní evropské normy?

Akcie německé automobilky BMW a dalších značek dnes začaly klesat po Dobrindtově vyjádření, že německé úřady budou nyní testovat na emise naftové vozy i od jiných výrobců. „Je jasné, že Spolkový úřad pro motorová vozidla se nebude výlučně zaměřovat na modely VW, ale že provede namátková měření také u vozů jiných automobilek,“ řekl ministr dle Reuters.

Akcie BMW propadly až o 9 procent na zprávě německého magazínu Auto Bild, podle které nový model X3 xDrive 20d až 11násobně překračuje evropské emisní limity. Toto SUV od „bavoráku“ bylo testováno rovněž International Council on Clean Transportation, jako vozy Volkswagenu. Automobilka BMW v reakci na zprávu uvedla, že v jejích vozech není žádný systém, který by s emisemi zacházel odlišně v rámci testů a běžného provozu na silnici.

V pátek padnou další hlavy ve Volskwagenu?

Generální ředitel Volkswagenu Martin Winterkorn ve středu oznámil, že odstupuje z funkce, a převzal tím odpovědnost za skandál, ač vyloučil, že by sám vědomě učinil cokoli nezákonného.

 

Podle informovaných zdrojů agentury Reuters oznámí dozorčí rada Volkswagenu po svém pátečním zasedání osoby skutečně odpovědné za manipulace a provede změny v nejvyšším vedení, které se mohou týkat i manažerů, kteří údajně o úpravách vozů nevěděli. Měla by se také zabývat osobou Winterkornova nástupce.

Skandál vypukl minulý týden v pátek, kdy americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) Volkswagen obvinila, že u vozů s naftovými motory používala software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. Volkswagenu v USA hrozí zatím pokuta až 18 miliard dolarů a začalo tam proti němu trestní vyšetřování. Skandál navíc tento týden začaly vyšetřovat i některé další země, například Švýcarsko nebo Korea.

 

Pohled analytičky na čísla Volkswagenu: Pět argumentů, proč kauza opravdu může být likvidační #Volkswagen #emissions #scandal #USA #Roklen24

Posted by Roklen24 on 22. září 2015

Newsletter