Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Dluh všude, kam se podíváš

Svět tíží vyšší míra zadluženosti, než tomu bylo před vypuknutím globální finanční krize v roce 2007, s čínským dluhem přesahujícím úroveň amerického dluhu. Globální dluh se od roku 2007 zvýšil o více jak 57 bilionů dolarů na téměř 200 bilionů dolarů a daleko tak překonává hospodářský růst, uvedla poradenská firma McKinsey ve své zprávě. Jakožto podíl na domácím produktu stoupl dluh z 270 procent na 286 procent.

Průzkum zadlužení napříč 47 zeměmi zdůrazňuje, že naděje, že otřesy z posledních osmi let měly podnítit všeobecné snižování finanční páky na bezpečnější úroveň zadluženosti, byly neopodstatněné. Zpráva vyzývá k novému přístupu k prevenci budoucích dluhových krizí.

„Celkový dluh v poměru k hrubému domácímu produktu je nyní vyšší ve většině zemí, než tomu bylo před krizí“, píše McKinsey. „Vyšší úroveň zadlužení může podněcovat otázky týkající se finanční stability.“

Celkově byla téměř polovina nárůstu celosvětového zadlužení od roku 2007 zaznamenána v rozvojových ekonomikách, třetina pak má svůj původ ve veřejném zadlužení vyspělých ekonomik.

Mezi země, pro které je riziko zadluženosti nejzávažnější, patří podle McKinsey Nizozemsko, Jižní Korea, Švédsko, Austrálie, Malajsie a Thajsko. Podle Racharda Dobbse, jednoho z autorů zprávy, lze současnou zadluženost přirovnat k nafukovacímu balonu. „Pokud stisknete dluh na jednom místě, objeví se někde jinde v systému.“

Jedním světlým místem je podle McKinsey skutečnost snižování zadluženosti ze strany bank. Poměr dluhu finančního sektoru k HDP poklesl v USA a několika dalších zemích zasažených krizí a byl stabilizován v jiných vyspělých ekonomikách.

Celkový dluh Číny včetně finančního sektoru se zčtyřnásobil od roku 2007 na částku odpovídající 282 procent HDP. To je více než ve Spojených státech. McKinsey varuje ohledně rizik v čínském realitním sektoru, financování místní správy a rychle se rozvíjejícího stínového bankovnictví. Celkový dluh země se jeví jako zvládnutelný, říká Mckinsey, problémem však je, že může vést k pomalejšímu růstu ve vyspělých ekonomikách.

„Před krizí v roce 2007 existovala jedna země, kde byla zadluženost velmi nízká a stabilní. Tou zemí byla Čína,“ říká Luigi Buttiglione, manažer hedgeového fondu Brewan Howard a spoluautor zprávy. „V momentě, kdy přišla krize v západních zemích, se Čína mohla zadlužovat. Teď už tomu tak není.“

Zpráva s velkou pravděpodobností vyvolá diskuzi mezi ekonomy o tom, jaká je odpovídající úroveň dluhu v ekonomice, a přichází v momentě, kdy Řecko prosazuje radikální řešení svých dluhů a ekonomických problémů. 

Newsletter