Dluhopisy napříč Evropou lámou rekordy. Řecko mimo „kolektiv“

Výnosy státních dluhopisů většiny zemí eurozóny s výjimkou Řecka dnes klesají na nová rekordní minima. Trh tím reaguje na to, že Evropská centrální banka (ECB) v koordinaci s národními centrálními bankami zahájila v pondělí 9. března nákupy státních dluhopisů, jejichž cílem je podpořit ekonomiku a odvrátit cenovou deflaci.     

Na minima se dnes propadaly zejména výnosy italských, španělských a irských dluhopisů, které se tak připojily k výraznému pondělnímu poklesu výnosů německých, rakouských, nizozemských a finských obligací. Podle zdrojů Reuters byly dnes na rozdíl od pondělka, kdy centrální banky nakupovaly hlavně dluhopisy zemí z jádra eurozóny, na trhu aktivnější centrální banky zemí z „periférie“ měnového bloku.     

ECB spustila nákupy dluhopisů. Začala Německem a Itálií

Na spuštění programu QE silně reaguje euro, které padá vůči dolaru, dnes o další více než procento k 1,07 EURUSD. Blíží se tak paritě, kterou přivolává již řada analytiků. Silný dolar tlačí níž americký akciový trh, indexy S&P 500 a Dow Jones zhruba 1% ztrátami dnes umazávají letošní zisky. Poklesu evropských trhů od pondělka do značné míry odolává německý DAX.

Nová minima

Tempo nákupů je zatím podle analytiků mírné, nákupy ale pokrývají papíry se všemi lhůtami splatnosti od dvou do 30 let. Výnos třicetiletého dluhopisu německé vlády odpoledne ztrácel 0,15 procentního bodu na nové minimum 0,709 %, u desetiletého papíru sestoupil na 0,231 % a pětileté německé papíry vykazovaly dokonce záporný výnos -0,104 %. Obecně platí, že čím jsou výnosy státních dluhopisů nižší, tím si ta která země může na trhu půjčovat levněji. V případě záporného výnosu si tak investor za možnost koupi dané obligace, tedy uchování svých peněz do státního dluhopisu, ještě připlatí.     

Tržní výnos desetiletých italských dluhopisů se snížil na minimum 1,22 %, u srovnatelného španělského papíru klesl na 1,173 % a u irské obligace sestoupil na 0,787 %. Investoři svými nákupy dál zvyšovali ceny dluhopisů Rakouska, Belgie, Finska a Francie, jejichž výnosy tak klesaly na nová minima, třebaže někteří analytici po pondělním vývoji čekali dnes spíše oslabení. 

ECB začne kupovat dluhopisy za miliardy. Euro na dně od září 2003    

Výjimkou zůstává Řecko, jehož situace zůstává nejistá a dohoda s eurozónou na uvolnění nových půjček není v dohledu. Výnosy řeckých státních dluhopisů tak dnes na trhu dál rostly nad 10 %.

Eurosystém, což je ECB spolu s národními centrálními bankami, hodlá prostřednictvím nákupů vládních dluhopisů a dalších aktiv měsíčně pumpovat do ekonomiky eurozóny zhruba 60 miliard eur. V nákupech má v úmyslu pokračovat minimálně do září příštího roku, v případě nutnosti ale klidně déle. ECB minulý týden oznámila, že bude nakupovat dluhopisy se záporným výnosem až do výše její depozitní sazby, tj. do -0,2 %.

Cílem ECB je, aby se roční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně pohybovalo těsně pod dvěma procenty. Podle údajů statistického úřadu Eurostat však ceny v únoru vykazovaly již třetí měsíc za sebou meziroční pokles. 

Jaký bude finanční svět bez superhrdinů?

Newsletter