Dnešní průzkum: Skotové chtějí zůstat součástí Velké Británie

Podle nejčerstvějšího předvolebního průzkumu se Skotové v referendu 18. září vysloví pro zachování unie v rámci Velké Británie. V anketě pro skotský deník Daily Record bylo dotazováno 1000 respondentů. 47,6 procent z nich se vyslovilo proti nezávislosti, zatímco 42,4 procent by hlasovalo pro nezávislost. Po odečtení zhruba 10 procent nerozhodnutých voličů by výsledek vyzněl 53 % vs 47 %, tedy 6bodové vedení zastánců jednoty v rámci Velké Británie

Z průzkumu je také zřejmé, že zatímco muži jsou rozděleni v názorech pro nezávislost vs. proti nezávislosti zhruba půl na půl, jazýčkem na vahách jsou ženy, které se nyní spíše kloní proti nezávislosti poměrem 48,5 procent vs. 38,6 procent. Zajímavá je také geografická názorová nejednotnost voličů.  Podle dnešního průzkumu je nejvíce zastánců oddělení v západním Skotsku (poměr 51,3 % vs. 39,4 %), naopak proti nezávislosti je nejvíce voličů v jižním Skotsku (55,1 % vs 38 %).

Zatímco v posledním nedělním průzkumu agentury YouGov pro The Sunday Times , kdy se pro nezávislost vyslovilo 51 procent dotázaných a proti bylo 49 procent, vyznívá dnešní průzkum opačně.

Na jakékoliv náznaky možného odtržení Skotska od Velké Británie citlivě reaguje kurz britské libry. Ta se v posledních týdnech posunula k dolaru na roční minima na hranici 1,6050 GBPUSD. V případě, že 1 milionů skotských voličů dá přednost nezávislosti, předpovídají stratégové Citi libře pád až na 1,5600 a analytici Standard Chartered sází v takovém případě na její pád až k úrovním kolem 1,5500. Dnes však ještě britská měna pravděpodobně díky příznivému průzkumu pookřála a mírně posílila na 1,6193 GBPUSD.

Armageddon pro libru i trhy? Skotsko

Chce whisky nezávislé Skotsko?

Newsletter