Dnešní vítězové můžou být zítřejšími poraženými

Foto zdroj: Roklen24, ČIK

Ani účast v žebříčku nejhodnotnějších firem nezaručuje, že daná společnost bude na vrcholu i za třicet let. Například šampion šedesátých let Kodak nepřežil nástup digitální éry, říká Jaroslav Vybíral, hlavní investiční stratég ČSOB Asset Management.

Vybíral v rozhovoru s Petrem Čermákem, autorem knihy Investice do akcií, probírá, jak se měnil žebříček největších firem světa. Dnes dominují hlavně technologické společnosti, ale nebylo tomu tak vždy. Giganti osmdesátek a devadesátek jako AT&T (pevná telefonní linka) nebo Philip Morris (tabákový průmysl) dnes už působí jako závan dávné minulosti.

Pro běžného investora to znamená, že vhodnou investicí můžou být aktivně či pasivně řízené fondy, které berou v potaz složení významných indexů. Ty totiž automaticky obsahují dobré společnosti. Vybíral taky vysvětluje, proč ČSOB Asset Management ve své investiční strategii upřednostňuje rozvinuté trhy jako USA a Evropa. Reputace „Emerging markets“ příliš trpí politickými riziky, v současnosti na sebe strhává velkou pozornost hlavně Čína. Jaké poučení investorům nabízí Turecko? Podívejte se na rozhovor.

Toto je osmé video osobností, které vystoupí na České investiční konferenci. Její osmý ročník proběhne 8.-9.11.2021. Na konferenci máte možnost se seznámit s nejlepšími českými a zahraničními investičními manažery a nahlédnout do jejich způsobu práce a uvažování. Více informací najdete na www.ceskainvesticnikonference.cz.

Rozhovor byl natočen v prostorách VOIX.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter