Dopoledne zveřejněný index cen výrobců za eurozónu (výsledek výrazně nad očekávání) euru pomáhá na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se pohybuje pod hranicí 1,1350 EURUSD. Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul pod 4,60 EURPLN.

Do roku 2050 nás bude skoro deset miliard. Hrozí planetě přelidnění?

Nejnovější odhady naznačují, že momentálně žije na Zemi zhruba 7,6 miliardy lidí. A podle studie amerického Populačního referenčního úřadu (Population Reference Bureau, PRB). by mělo v období 35 let od roku 2015 dojít k nárůstu populace o 33 procent. V roce 2050 by tak světová populace měla čítat 9,9 miliardy. Kolik lidí navíc však ještě planeta zvládne uživit?

Jak uvádí server News.com.au, predikce amerického Populačního referenčního úřadu je o zhruba 300 milionů vyšší než předpověď Organizace spojených národů (OSN). Zprávy OSN i PRB se však shodují v tom, že nejrychlejší populační růst nepřekvapivě zaznamená Afrika, nicméně k výraznému nárůstu populace dojde i v některých rozvinutých zemích.

Takovou je například Austrálie, jejíž populace by podle dat PRB měla do roku 2050 vzrůst na 41,3 milionů, což je oproti současným 24,1 milionům obyvatel nárůst o více než 70 procent.

Austrálie je přitom specifická v tom, že prozatím se jedná o velmi řídce obydlený kontinent. „Jsme velký kontinent s velkým množstvím půdy, která není obyvatelná lidmi,“ říká ekonom z Australian Institute Matt Grudnoff. „To znamená, že budeme muset žít mnohem hustěji,“ citoval jej server News.com.au. Brzy tak zde budou muset vyrůst mrakodrapy podobné těm ve velkých městech v USA či v Asii, kde je hustota osídlení mnohonásobně vyšší.

Megalopole budoucnosti? V USA je nehledejte

Australský příklad ukazuje, že aby bylo možné uspokojit poptávku rostoucí populace, bude muset reagovat infrastruktura v podobě nejenom domů, ale i škol, nemocnic a silnic. Problém by naopak neměl být s nedostatkem pracovních míst, jelikož rostoucí populace vytváří nejen vyšší nabídku práce, ale zároveň zvyšuje také poptávku po ní, a to prostřednictvím zvýšené poptávky po zboží a službách.

 

Nedostatek by však mohl vyvstat v souvislosti s přírodními zdroji, na jejichž zásoby bude mít rostoucí populace nepříznivý vliv. Jaká je však velikost populace, kterou si svět ještě může dovolit? Je nás už nyní příliš? Studie OSN z roku 2012 shrnuje 65 odhadů maximální velikosti udržitelné populace. Nejčastěji studie udávají číslo kolem zhruba osm miliard, což je o pár stovek milionů více, než je současná úroveň.

Mezi odhady však lze najít také pesimistickou hodnotu dvě miliardy, naopak nejoptimističtějším odhadem bylo 1024 miliard. Zdá se tedy, že otázka je příliš těžká na to, aby na ni byla nalezena jednoznačná odpověď. Nicméně v souvislosti s hrozbou přelidnění jistě do určité míry platí slova Davida Satterthwaite: „Nejedná se o počet lidí na této planetě, ale o počet spotřebitelů a rozsah a povahu jejich spotřeby,“ citoval vedoucího pracovníka Mezinárodního institutu pro životní prostředí a rozvoj v Londýně server BBC.

Too hot to work: Globální oteplování jako ekonomická katastrofa

Newsletter